Nie chcemy się szczepić

Choć premier Mateusz Morawiecki w ubiegły poniedziałek, po tym jak dzienna liczba nowych zakażeń koronawirusem spadła do nieco ponad 5 tysięcy, ogłosił, że „liczby nie kłamią, wygrywamy z pandemią”, szybko okazało się, że na ogłaszanie sukcesu jeszcze za wcześnie.


Przez kolejne dni, z zakażeniami na poziomie 11-13 tys., byliśmy bombardowani do znudzenia informacjami, że w styczniu, a najpóźniej lutym rozpocznie się akcja darmowych szczepień. Problem w tym, że póki co, ponad połowa Polaków szczepić się nie chce.

Wprowadzone we wszystkich krajach obostrzenia, choć kosztowne dla życia gospodarczego i społecznego, w walce z koronawirusem przynoszą efekty. Systematycznie spada liczba infekcji, zajętych łóżek covidowych oraz respiratorów i już drugi tydzień z kolei ozdrowieńców przybywało szybciej niż zakażonych. Do powrotu do normalności wciąż jeszcze daleko, a tą zdaniem ekspertów, mogą nam zapewnić dopiero powszechne szczepienia na koronawirusa.

Jako pierwsza, już w tym tygodniu, ma je rozpocząć Wielka Brytania. O ile jednak zdecydowana większość Brytyjczyków chce się zaszczepić, w innych krajach Europy, już tak wielu entuzjastów szczepionki, choć będzie darmowa, nie ma, a w Polsce, jak wskazują ostatnie sondaże, zaszczepić się chce ok. 40 proc. dorosłych, tymczasem zdaniem ekspertów, aby uzyskać odporność społeczności przeciw Covid-19 powinno się zaszczepić co najmniej 55 proc. populacji. Przed rządzącymi niełatwe więc zadanie, by do szczepionki przekonać blisko 20 proc. sceptyków.

Szpital tymczasowy prawie gotowy

Spadająca liczba zakażeń i chorych na Covid-19 rodzi pytanie jak będzie funkcjonował szpital tymczasowy w Lublinie, który w tym tygodniu ma być gotowy na przyjęcie pierwszych pacjentów. Czy, jak szpital na Stadionie Narodowym będzie niemal pusty generując olbrzymie koszty, czy poważniej odciąży szpitale covidowe w całym regionie i zwolnione w nich łóżka znowu będą mogły służyć pacjentom z innymi chorobami, a personel w szpitalu polowym będzie miał kogo leczyć. Póki co, wokół powstającej jednostki zrobiło się zamieszanie za sprawą akcji na profilu grupy „Widzialna ręka Lublin” na Facebooku, która wystosowała prośbę o przekazywanie m.in. mebli wypoczynkowych na potrzeby wyposażenia pokojów socjalnych w szpitalu.

Po krytycznych komentarzach internautów służby prasowe wojewody wydały komunikat, że wojewoda zabezpieczył wystarczające środki finansowe na wyposażenie i organizację tej placówki medycznej. – Inicjatywa podjęta przez zespół organizujący szpital tymczasowy na Targach Lublin S.A. miała na celu stworzenie mieszkańcom regionu możliwości włączenia się w jego tworzenie oraz dania świadectwa solidarności społecznej z personelem medycznym pracującym na rzecz chorych na Covid-19.

Jednak w związku z tym, że inicjatywa spotkała się z krytyką, została wycofana – poinformowała Agnieszka Strzępka, rzecznik prasowy Wojewody Lubelskiego.

Nie będzie kolędy

Przez cały ubiegły tydzień nie cichły również apele przedsiębiorców z wielu branż o rządowe wsparcie i wezwania przedstawicieli branży gastronomicznej i turystycznej o jak najszybsze ponowne otwarcie lokali i miejsc noclegowych oraz rozłożenie ferii aż do połowy marca. Rząd na razie pozostaje nieugięty utrzymując, że poszkodowane firmy dostaną pomoc, a zdesperowani przedsiębiorcy, którzy uważają, że obiecana pomoc tylko w niewielkim stopniu zrekompensuje im straty, kombinują jak obejść zakazy, proponując rodzinne podróże służbowe, pokoje hotelowe jako przechowalnie nart, czy wizyty grupy znajomych. Wszyscy wierzą, że przed końcem roku rząd jednak zmieni zdanie. Już wiadomo za to, że z powodu pandemii w całej archidiecezji lubelskiej nie będzie tradycyjnej poświątecznej wizyty duszpasterskiej. Tak zdecydował abp Stanisław Budzik, po naradzie z dziekanami archidiecezji. RD

PANDEMIA W LICZBACH

W ubiegłym tygodniu w Polsce liczba zakażonych koronawirusem od początku pandemii wzrosła do 1 063 449 (o ponad 78,3 tys. w ciągu tygodnia), zgonów do 20 089 (o 3 060), a wyleczonych do 706 720 (o ponad 147,2 tys.). W województwie lubelskim przybyło 4 178 zakażonych (od początku 54 040), 239 pacjentów z Covid-19 zmarło (od początku 1 264). W minioną sobotę dzienny wzrost zakażeń w Polsce wyniósł 12 427, w Niemczech – 23 318, we Włoszech – 21 052, w Wielkiej Brytanii – 15 539, we Francji – 11 221, a w Hiszpanii – 8 745. Na świecie liczba wykrytych infekcji SARS-CoV-2 przekroczyła 66,6 mln (najwięcej w USA – 14,5 mln, Indiach – 9,6, Brazylii – 6,5, Rosji – 2,4, Francji – 2,3, Wielkiej Brytanii – 1,71, Włoszech – 1,7, Hiszpanii – 1,68, Argentynie – 1,46). Ponad 1,53 mln osób z Covid-19 zmarło, a 42,8 mln wyzdrowiało. Dane na niedzielę, 6 grudnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here