Noc w lesie

Gratka dla miłośników survivalu i bliskiego obcowania z naturą. Nadleśnictwo Chełm zaprasza do nocowania w lesie.

Nadleśnictwo Chełm przystąpiło do projektu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach ogólnopolskiego, pilotażowego programu udostępnienia obszarów leśnych miłośnikom uprawiania aktywności typu bushcraft (chodzi o umiejętność przetrwania na łonie natury, w dziczy) i survival. Jeden z takich „obszarów pilotażowych” znalazł się w części Nadleśnictwa Janów Lubelski, gdzie na pokaźnym fragmencie lasu pozbawionym infrastruktury rekreacyjno-turystycznej, oddalonym od głównych dróg, pasjonaci nietypowych aktywności terenowych mogli uprawiać swoje hobby bez żadnych obaw. W trakcie ponad rocznego okresu pilotażu w ostępach Lasów Janowskich zanocowało 99 osób, a największe zainteresowanie odnotowano na przełomie lipca i sierpnia.

– Nie mieliśmy żadnych problemów z naszymi leśnymi lokatorami – informuje Grzegorz Mazur z Nadleśnictwa Janów Lubelski. – Wszyscy stosowali się do regulaminu i po zakończeniu biwakowania przywracali miejsce do stanu wyjściowego, zgodnie z zasadą leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów). Ich obecność nie wpłynęła również na zwiększenie zagrożenia pożarowego. Wiele osób chwaliło sobie pobyt w naszych lasach ciesząc się z ogólnodostępnej możliwości dzikiego nocowania.

Teraz amatorzy bushcraftu i survivalu z naszych okolic mogą nocować w lasach Nadleśnictwa Chełm. Na stronie internetowej chełmskiego nadleśnictwa można znaleźć mapki z obszarami, wyznaczonymi do „nocowania”. Są to okolice Janowa, Wierzchowin i Pokrówki. Zanim jednak osoby chętne wybiorą się na noc do lasu powinny zapoznać się także ze stosownym regulaminem i innymi ważnymi informacjami. Muszą wiedzieć m.in. to, że na obszarze, na którym odbywa się polowanie obowiązuje zakaz wstępu. Do tego należy wypełnić „formularz zgłoszenia noclegów” i uzyskać zgodę nadleśnictwa, jeśli nocleg przewiduje więcej niż dwie noce, a nocować w jednym miejscu zamierza więcej niż 9 osób.(opr. mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here