Nowoczesna Metropolia Lublin

Krzysztof Żuk chce kontynuować budowę nowoczesnej i przyjaznej mieszkańcom „Metropolii Lublin”

Kolejne, wielkie inwestycje zapowiada ubiegający się o reelekcję prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Tym razem na konferencji prasowej przedstawił założenia dla „Metropolii Lublin”.


Najpierw pochwalił się jednak swoimi dotychczasowymi działaniami, które, jego zdaniem, zmieniły oblicze miasta. – Gdybyśmy dziesięć lat temu spojrzeli na dzisiejszy Lublin, trudno byłoby uwierzyć, że w tak krótkim czasie może się aż tak zmienić – stwierdził prezydent.

Najważniejszą obietnicą na kolejną kadencję jest budowa dworca metropolitalnego, który ma powstać koło dworca PKP. Będą tam kursować autobusy. – Jest już gotowa dokumentacja projektowa. Obecnie jesteśmy na etapie pozyskiwania decyzji środowiskowej, a miasto ma zagwarantowane środki europejskie. Cały plac Dworcowy zamieni się w deptak, a w ramach inwestycji powstanie nowoczesny budynek wraz z peronami i nowym układem drogowym – powiedział K. Żuk. Część sąsiednich ulic zostanie przebudowana, ale powstaną też nowe.

Prezydent obiecał także budowę nowego stadionu żużlowego. – Awans Speed Car Motoru do ekstraklasy pokazał, że Lublin zasługuje na nowy obiekt. Zapadła decyzja, że jeszcze w tym roku miasto wspólnie z klubem zleci opracowanie koncepcji nowego obiektu żużlowego. W przyszłym roku chcemy pozyskać dokumentację i rozpocząć prace – wyjaśnił.

K. Żuk chce również inwestować w transport miejski. – Lublin będzie kontynuować przebudowę całej komunikacji miejskiej. Celem jest stworzenie realnej alternatywy dla aut osobowych. W najbliższym czasie ZTM wzbogaci się o 55 nowych autobusów i 25 trolejbusów. Miasto oplecie sieć bus-pasów, a kolejne przystanki zostaną wyremontowane – zapowiedział.

Grzegorz Rekiel