Nowy most na Żeglarskiej pod znakiem zapytania

Miasto otworzyło oferty w przetargu na przebudowę ostatniego odcinka ul. Żeglarskiej wraz z budową nowego mostu nad Bystrzycą. Jest ich sześć, ale najtańsza jest niemal trzy razy droższa od budżetu założonego przez miasto.


Przebudowa końcowego odcinka ul. Żeglarskiej, do nowego węzła przesiadkowego w rejonie skrzyżowania z ul. Nałkowskich, to dość pilna inwestycja z uwagi na zły stan techniczny wzniesionego na początku lat 80- tych ubiegłego wieku mostu nad Bystrzycą. Już dziś obowiązują tu awaryjne ograniczenia prędkości oraz dopuszczalnego tonażu. Miasto, ogłaszając na początku lutego tego roku przetarg na przebudowę ulicy wraz z rozbiórką starego mostu i wybudowaniu w jego miejsce nowej przeprawy, zarezerwowało na ten cel nieco ponad 16 mln zł.

Okazuje się, że chętnych na wykonanie inwestycji nie brakuje, bo na przetarg wpłynęło aż 6 ofert, ale otwierającym je urzędnikom Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie zapewne zjeżył się włos na głowie. Najtańsza propozycja złożona przez spółkę Primost Południe z Będzina opiewa na 36,7 mln zł. Kolejna, Przedsiębiorstwa Robót Drogowych Lubartów S. A. jest dokładnie o 2 mln droższa, a następna pod względem ceny oferta Mostostalu Kielce S. A. opiewa na 39,5 mln zł, ale to i tak niewiele w porównaniu z najwyższą ceną, prawie 54 mln zł, jakiej zażyczył sobie INTOP Tarnobrzeg S. A.

Teraz urzędnicy mają dwa wyjścia. Pierwsze to unieważnić postępowanie przetargowe i rozpisać nowe w oczekiwaniu na tańsze propozycje od drogowców. Te są jednak bardzo wątpliwe w aktualnej sytuacji na rynku budowlanym, który dodatkowo komplikuje trwająca na Ukrainie wojna. Drugie rozwiązanie to rozstrzygnięcie przetargu, co wymagałoby znalezienia dodatkowych ok. 20 mln zł w świecącym pustkami miejskim budżecie, przy założeniu że najtańsza oferta okaże się poprawna pod względem formalnym. Na ten moment nie zapadła jeszcze wiążąca decyzja w tej kwestii.

– W pierwszej kolejności, złożone oferty będą badane pod kątem poprawności rachunkowej oraz formalnej. Dopiero po zakończeniu tego etapu procedury będą podejmowane decyzje, co do kierunków dalszych działań – zapowiada biuro prasowe lubelskiego Ratusza.

Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here