Mamy obiekty z najwyższej półki

W kategorii „Obiekty użyteczności publicznej” pierwsze miejsce i „Kryształową Cegłę” zdobyło Lubelskie Centrum Konferencyjne z ul. Artura Grottgera 2. Inwestorem LCK było Województwo Lubelskie, autorami projektu – Polsko-Belgijska Pracownia Architektury sp. z o.o. z Warszawy (arch. Dariusz Bodzioch, konstrukcja mgr inż. Mariusz Wrona), a wykonawcą Budimex S.A.

Podczas uroczystej gali w piątkowy wieczór w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego rozstrzygnięta została XVI edycja Międzynarodowego Konkursu „O Kryształową Cegłę”, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe w Lublinie. Wśród laureatów i wyróżnionych nie zabrakło lubelskich obiektów.

obiekt-2-copyKonkurs „O Kryształową Cegłę” organizowany jest od 1999 roku. To największy, najbardziej reprezentatywny i najszerszy przegląd obiektów budowlanych Europy Wschodniej, zarówno nowych, jak i modernizowanych czy rewitalizowanych, spośród których wyłaniane i nagradzane są najlepsze.
Z roku na rok rośnie liczba uczestników, którzy nie wahają się poddać międzynarodowej próbie i krytyce. W 16. edycji zgłoszono 39 obiektów z trzech krajów (Polska: 27, Ukraina: 8 i Białoruś: 4), które rywalizowały w dziesięciu kategoriach. Wśród laureatów i wyróżnionych znalazło się aż 13 z Lublina!
W kategorii „Budynki mieszkalno-usługowe” „Kryształową Cegłę” otrzymała „Kamienica pod 7” z ul. 3-go Maja.
W kategorii „Przestrzenie publiczne” nagrody specjalne za rewitalizację przestrzeni sąsiedzkich – wizytówek osiedli miejskich – trafiły do Spółdzielni Mieszkaniowej Czechów (rozbudowa: boisko piłkarskie przy ul. Kaprysowej oraz do koszykówki przy ul. Koncertowej 7A), Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (Osiedle im. A. Mickiewicza – Centralny Plac Osiedlowy) oraz PSM Kolejarz (teren rekreacyjno-wypoczynkowy przy ul. Bukowej 22).
W kategorii „Obiekty użyteczności publicznej” „Kryształowe Cegły” przyznano: Lubelskiemu Centrum Konferencyjnemu przy ul. Artura Grottgera 2, Centrum Spotkania Kultur oraz Centrum Analityczno-Programowemu dla Zaawansowanych Technologii Przyjaznych Środowisku ECOTECH-COMPLEX przy ul. Głębokiej 39.
W kategorii „Partnerstwo dla natury – ekoinwestycje – ochrona ziemi, powietrza i wody” nagrody specjalne za wdrażanie inwestycji przyjaznych środowisku otrzymały: Megatem ЕС-Lublin Sp. z o.o. oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Samorządowych z ul. Narutowicza 56a (kompleks farm fotowoltaicznych w miejscowości Korolówka Kolonia).
Ponadto obiekty z Lublina otrzymały wyróżnienia w czterech kategoriach:
* „Zespoły i obiekty mieszkaniowe na terenach rewitalizowanych” – Osiedle Foksal przy ul. Firlejowskiej
* „Obiekty sportowo-rekreacyjne „– hala sportowa Politechniki Lubelskiej przy ul. Nadbystrzyckiej 36B
* „Obiekty oświatowe” – adaptacja budynku wraz z przestrzenią publiczną na potrzeby oświatowe przy ul. Zygmunta Augusta 28
* „Obiekty użyteczności publicznej” – budynek administracyjno-biurowy Instytutu Pamięci Narodowej KŚZpNP, Oddział w Lublinie, przy ul. Szewskiej.
Zgodnie z ideą konkursu nagradzani zostali inwestor, projektant oraz wykonawca.
– Tegoroczny konkurs stał na bardzo wysokim poziomie – mówi inż. Kazimierz Widysiewicz, prezes PTM Lublin. – W tej edycji kładliśmy większy nacisk na ekologię. Kategoria „Partnerstwo dla natury – ekoinwestycje – ochrona ziemi, powietrza i wody” – dedykowana była inwestycjom powstałym w obszarze wytwarzania i dystrybucji ciepła i prądu (tj. klasyczna produkcja, energia słońca, wiatru i wody, kogeneracja, wykorzystanie spalania odpadów itp). Chcieliśmy również podkreślić rolę małej architektury w miejscach rekreacji i wypoczynku, stąd nagrody specjalne za rewitalizację przestrzeni sąsiedzkich w kategorii „Przestrzenie publiczne” – dodaje organizator konkursu.KB