Obradują przez szybę z pleksi

W „tradycyjnej formule”, w budynku przy ul. Spokojnej, obraduje pomimo trwającej epidemii koronawirusa, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lublinie. – Nie mamy innego wyjścia – tłumaczy miasto i zapewnia, że zachowuje środki bezpieczeństwa, np. odgradzając członków komisji szybą z plexiglasu.

Z powodu pandemii np. sesje lubelskiej rady miasta odbywają się w formie wideokonferencji. Radni mogą brać udział w obradach, siedząc np. we własnym mieszkaniu. Nie wszyscy mają jednak to szczęście. W „tradycyjny sposób” odbywają się posiedzenia miejskiej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Jej członkowie spotykają się budynku przy ulicy Spokojnej.

Czy organizowanie posiedzeń w formie wideokonferencji nie byłoby bezpieczniejszym rozwiązaniem? – Przeprowadzanie spotkań w formie stacjonarnej zapewnia pełną poufność. Głównym zadaniem komisji jest prowadzenie postępowań o zastosowanie odwyku wobec osób nadużywających alkoholu oraz motywowanie do podjęcia leczenia. Istotą takich postępowań jest bezpośredni udział osób nadużywających alkoholu oraz wnioskodawcy i świadków – przekonuje Izolda Boguta z biura prasowego ratusza i dodaje, że „realizacja zadania w formule wideokonferencji mogłaby ograniczyć dostęp do komisji”. Chodzi o to, że np. część świadków może nie mieć w domu komputera.

Miasto zachowuje jednak środki ostrożności. Członkowie komisji zachowują między sobą bezpieczne odstępy, są też odgrodzeni szybą z plexiglasu. Zostali również wyposażeni w maski i rękawiczki. Część obowiązków jest zresztą wykonywana zdalnie, np. konsultacje z policjantami czy pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie odbywają się przez telefon.

Komisja rozwiązywania problemów alkoholowych liczy 25 osób. Jej członkowie, oprócz wydawania orzeczeń, sprawdzają czy np. alkohol w sklepach nie jest sprzedawany osobom pijanym i nieletnim. Opiniują też wnioski o koncesję na sprzedaż alkoholu. Przewodniczącym miejskiej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych jest Piotr Dreher, lubelski psychiatra, dyrektor szpitala przy Abramowickiej, a w przeszłości miejski radny. Wiceprzewodniczącą komisji jest Jadwiga Mach z klubu radnych Krzysztofa Żuka. Grzegorz Rekiel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here