Obwody szkolne ciągle w zawieszeniu

Nowy podział obwodów zależy m.in. od tego, czy miasto wynajmie powstający przy ul. Wielkopolskiej budynek na filię SP nr 58

Miasto wciąż nie ujawnia propozycji nowego podziału obwodu podstawówek, na co z niecierpliwością czekają rodzice uczniów. Nierozstrzygnięta pozostaje m.in. kwestia wynajmu budynku przy ul. Wielkopolskiej na filię SP nr 58 przy ul. Berylowej oraz likwidacji SP nr 19, na którą prawdopodobnie nie zgodzi się Lubelski Kurator Oświaty.

Niektóre podstawówki coraz bardziej pękają w szwach, a inne świecą pustkami i to, że w tym roku szkolnym szykują się zmiany w podziale obwodów szkolnych było wiadomo od dłuższego czasu. Na nasze pytania w tej sprawie urzędnicy nieustannie odpowiadali jednak, że prace nad zmianami wciąż trwają nie zdradzając ich szczegółów. Jeden z nich światło dzienne ujrzał pod koniec listopada, kiedy nauczyciele i rodzice uczniów dowiedzieli się, że na sesji w grudniu głosowana będzie uchwała o zamiarze likwidacji SP nr 19 przy ul. Szkolnej i przeniesienia jej uczniów do SP nr 25 przy ul. Sierocej.

Mimo protestów rodziców i opozycyjnych radnych PiS uchwała na grudniowej sesji Rady Miasta Lublin została podjęta. Uchwała czeka teraz na opinię kuratora. Choć Lubelska Kurator Oświaty Teresa Misiuk obiecała prostującym rodzicom, że nie zgodzi się na likwidację „19” miasto liczy na to, że jednak ostatecznie zmieni zdanie i przyznaje, że nie rozważa żadnego alternatywnego rozwiązania.

– Nie otrzymaliśmy dotąd opinii Lubelskiego Kuratora Oświaty w sprawie likwidacji SP nr 19. Liczymy na to, że będzie ona pozytywna z uwagi na to, że jest to działanie uzasadnione dbałością o zapewnienie uczniom dobrych warunków nauki i właściwe gospodarowanie obiektami pozostającymi w naszych zasobach – usłyszeliśmy w ubiegłym tygodniu od Mariusza Banacha, Zastępcy Prezydenta Miasta Lublin, ds. Oświaty i Wychowania.

To niejedyna przyczyna wstrzymywania się przez urzędników z upublicznieniem i przedstawieniem pod głosowanie radnych nowego podziału obwodów szkolnych. Inną, choć nie ostatnią, są wciąż trwające negocjacje w sprawie wynajmu budynku przy ul. Wielkopolskiej na potrzeby filii przepełnionej Szkoły Podstawowej nr 58 na Węglinie Południowym. To jedyna oferta, która wpłynęła w odpowiedzi na ogłoszone w listopadzie przez miasto zapytanie o wynajem obiektu, który mieściłby się w obszarze między ulicami: al. Kraśnicka, ul. Roztocze, ul. Jana Pawła II i południowa granica miasta, na potrzeby szkoły.

Problem w tym, że obiekt dopiero jest w budowie, która zbliża się do stanu surowego i nie jest położony w obwodzie SP nr 58 na Węglinie Południowym tylko przy ul. Wielkopolskiej na Czubach, po drugiej stronie ruchliwej ul. Jana Pawła II – dokładnie obok budynku wynajmowanego przez miasto od kilku lat od firmy Agnieszka Maciąg Promesa, na potrzeby pobliskiej SP nr 50 przy ul. Roztocze (miasto płaci 284 196 zł czynszu rocznie, 41,54 zł/mkw miesięcznie). Negocjacje w sprawie jeszcze niegotowego i dość problematycznie zlokalizowanego budynku trwają od końca listopada, a kiedy zostaną zamknięte nie wiadomo.

– Sprawa nadal jest w toku – przyznaje Izolda Boguta z Urzędu Miasta Lublin.

Na dziś nie wiadomo więc jakie zmiany w zakresie granic rejonów szkół zaproponują ostatecznie urzędnicy. Biorąc pod uwagę terminarz naboru do klas pierwszych na kolejny rok szkolny muszą to zrobić najpóźniej podczas sesji Rady Miasta zaplanowanej na luty.

– Prace nad przygotowaniem projektu uchwały w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół podstawowych oraz określenia granic ich obwodów są kontynuowane. Wydział Oświaty jest w trakcie przeprowadzania analiz. Zarówno korekta obwodów szkół, jak i łącząca się z tym likwidacja SP nr 19 wynikają z troski o jak najlepsze dostosowanie sieci szkół podstawowych do potrzeb mieszkańców Lublina, a także racjonalne wykorzystanie obiektów oświatowych, którymi dysponujemy. Decyzje w tych sprawach należą do kompetencji Rady Miasta Lublin. Przygotowywany projekt uchwały zostanie przekazany pod obrady po sfinalizowaniu prac – zapowiada Mariusz Banach. Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here