Obywatelskie pomysły na milion

W miniony poniedziałek o północy zakończyło się składanie wniosków do II edycji Budżetu Obywatelskiego. Tym razem wpłynęło kilkanaście projektów mniej niż rok temu. Około połowa z przygotowanych wniosków będzie miała szansę na realizację.
Świdniczanie już po raz drugi mogli składać wnioski do Budżetu Obywatelskiego. W tym roku, podobnie jak w minionym, mają do dyspozycji 1 mln zł. W drugiej edycji zmieniła się maksymalna wartość projektów ze 150 tys. zł na 100 tys. zł. Przedstawiciele ratusza tłumaczyli, że da to możliwość zrealizowania większej ilości projektów. W czerwcu został ogłoszony nabór wniosków. Mieszkańcy mieli miesiąc na sprecyzowanie swoich pomysłów, zebranie podpisów osób popierających ich projekt i złożenie całej dokumentacji do urzędu miasta. W tym roku wnioski można było przynosić osobiście, ale także składać je przez internet.

– Już po raz drugi mieszkańcy zdecydują, na co zostanie wydany 1 milion złotych ramach Budżetu Obywatelskiego – mówi Waldemar Jakson, burmistrz miasta. – Budżet Obywatelski stał się doskonałym narzędziem do realizacji pomysłów świdnickiej społeczności. Lista miejskich inwestycji jest długa, my natomiast musimy działać w oparciu o zrównoważony rozwój. Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu mieszkańcy mogą wykazać się aktywnością i kreatywnością, ale przede wszystkim bezpośrednio uczestniczyć w realizacji ważnych dla miasta inwestycji.
W miniony poniedziałek o północy minął termin przyjmowania wniosków. Okazało się, że tym razem zainteresowanie Budżetem Obywatelskim było mniejsze niż w I edycji. W 2015 roku do urzędu wpłynęło ponad 50 wniosków, w tym 36. W sumie opiewają one na 2,22 mln zł. Oznacza to, że około połowa ze złożonych projektów będzie mogła zostać zrealizowana. Oczywiście pod warunkiem, że ich wykonanie okaże się możliwe.
Większość projektów dotyczy zadań inwestycyjnych. Wśród zgłoszeń znaleźć można: odwodnienie terenów byłego wysypiska, miasteczko ruchu drogowego, kolejne odcinki ścieżek rowerowych czy podpórki dla rowerzystów na skrzyżowaniach i stację napraw jednośladów. Część z wniosków dotyczy wykonania dokumentacji ulic.
– Nietypową pozycją, ale bardzo oryginalną, jest opracowanie dokumentacji budowy strzelnicy – mówi Bartłomiej Pejo, p.o. naczelnika Wydziału Rozwoju Miasta.
W tym roku nie zabrakło również tzw. projektów miękkich. Wśród nich znalazły się np. „Sensoryczny park wyobraźni”, „Świdnik ma głos” czy „MediaStrefa”. Dotyczą one m.in. organizacji zajęć diagnostycznych i terapeutycznych, organizacji kina plenerowego czy bezpłatnych porad prawnych.

Samo złożenie projektów to dopiero początek drogi. Teraz trafią one do urzędników z ratusza. Pomysły mieszkańców zostaną przeanalizowane i dokładnie oszacowane. Pracownicy urzędu sprawdzą również, czy wszystkie inwestycje dotyczą miejskich terenów i czy są możliwe do przeprowadzenia. Ocena potrwa do 7 września. Dzień później zostanie opublikowana lista projektów, na które będą mogli głosować mieszkańcy. Tego dnia również rozpocznie się promocja pomysłów. Ich autorzy będą mogli zabiegać o poparcie mieszkańców aż do końca trwania głosowania, czyli do 3 października. Głosowanie zarówno w formie papierowej jak i internetowej rozpocznie się 19 września. Do 10 października wszystko już będzie jasne. Do tego dnia urzędnicy opublikują listę wybranych inwestycji razem z wynikami głosowania. (kal)