Obywatelskie projekty po ostrej selekcji

Aż 40 ze 179 projektów zgłoszonych do tegorocznej edycji lubelskiego Budżetu Obywatelskiego odpadło na ocenie formalnej. Ich autorzy mają czas do 6 lipca na odwołanie się od decyzji miejskiej komisji. Ostateczną listę projektów, które trafią pod głosowanie w dniach 20 września – 10 października br., poznamy więc pod koniec miesiąca. W tym roku do podziału jest ponad 14 mln zł.

Na dziś lista projektów, które pozytywnie przeszły ocenę formalną liczy 136 pozycji, z czego 87 to projekty dzielnicowe, a 49 ogólnomiejskie (3 projekty zostały wycofane przez autorów), ale niektóre z nich poddane zostaną pod głosowanie pod warunkiem wprowadzenia wskazanych przez komisję modyfikacji. W przypadku 40 zgłoszonych pomysłów komisja uznała, że nie spełniają wymogów regulaminu, głównie z powodu, że ich realizacja nie należy do zadań własnych gminy albo powiatu, zaplanowano je na gruntach nie należących do miasta, nie są możliwe do wykonania w trakcie jednego roku budżetowego, nie spełniają kryterium celowości i gospodarności, albo mogą wywołać negatywne skutki społeczne. Z tych powodów odrzucono 24 ze 111 ocenionych projektów dzielnicowych i aż 17 z 66 projektów ogólnomiejskich.

Wśród negatywnie ocenionych projektów dzielnicowych znalazły się m.in.: „Zmiana nawierzchni alei w Ogrodzie Saskim ze żwirowej na asfaltową”, „Zielone Stare Miasto – Cyrulicza z drzewami”, „Dziesiąta: dzieje dzielnicy Lublina” zakładający wydanie książki autorstwa śp. Haliny Danczowskiej, „Więcej parkingów w centrum”, którego autor chciał objąć strefą płatnego parkowania parking urzędu miasta na tyłach Ratusza, „Remont i modernizacja segmentu sportowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 4 przy ul. Tumidajskiego 6a”, „Renowacja boiska i placu zabaw przy ul. Romantycznej”, „Daj swój GŁOS na wybieg dla czworonożnych mieszkańców Wrotkowa”, „Utworzenie ciągu pieszego i przeniesienie kładki od ul. Odległej do rzeki Czerniejówki”, „Dzielnicowa Tężnia Solankowa „Kośminek”, „Mini Miasteczko Ruchu Drogowego, nasadzenia kwiatów i siłownia integracyjna w wąwozie na Kalinowszczyźnie”, „Trakt pieszo – rowerowy nad rzeką Czerniejówką w dzielnicy Głusk”, „Parking ul. Koncertowa 7”, „Drzewa na Piłsudskiego – mniej betonu, więcej zieleni”, „Kameralny park Młodej Polski – etap I”, „Remont ulicy Skautów – etap I”, czy „Nowoczesne lekcje wychowania fizycznego w XXVII Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie”. Projekty „Zadaszona scena na Węglinie Północnym” i „Pocztówka z Dziesiątej – konkurs plastyczny na wzór pocztówek z Dziesiątej” zostały wycofane przez ich autorów.

Wśród zdyskwalifikowanych przez komisję projektów ogólnomiejskich znalazły się m.in.: „Zalew Zemborzycki miejscem wypoczynku wszystkich Lublinian – etap III”, „Równa i oświetlona trasa wzdłuż Bystrzycy”, „Stare Miasto w Lublinie – Jak cię widzą, tak cię piszą” zakładający remont elewacji staromiejskich kamienic, „Aniołki nie płacą za grób – społeczna opłata za nagrobki dzieci na cmentarzu komunalnym”, „Patriotyczny Lublin – bezpłatna komunikacja miejska w święta państwowe”, „Na lodowisko od września do maja”, „Chronimy Górki Czechowskie!”, który został odrzucony ze względu na trwające jeszcze postępowanie dotyczące Górek w NSA, „Audyt finansowy miasta”, „Parkosad – drzewa owocowe w mieście”, „Różowa skrzyneczka w każdej szkole i urzędzie” zakładający montaż szafek z nieodpłatnymi materiałami higienicznymi dla uczennic, „Stop piratom drogowym i wyścigom na Jana Pawła II” przewidujący montaż fotoradaru. Projekt „Park Centralny na Felinie dla wszystkich w Lublinie” został wycofany przez autorkę.

Lista wszystkich ocenionych projektów na www.lublin.eu. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here