Od Aktywnego Pokolenia po Boisko wielofunkcyjne dla „Dziesiątej”

Od ubiegłego czwartku do 10 października potrwa głosowanie na projekty, które przeszły pozytywną ocenę i walczą o realizację w ramach Budżetu Obywatelskiego 2022. Do wyboru mamy 106 projektów dzielnicowych i 48 ogólnomiejskich. Do podziału jest 12,5 mln zł.

W czterech poprzednich numerach prezentowaliśmy dopuszczone pod głosowanie projekty dzielnicowe. Dziś przedstawiamy pełną listę pozytywnie ocenionych projektów ogólnomiejskich.

O-1. Aktywne Pokolenie. Projekt zakłada realizację zajęć sportowo-rekreacyjnych dla młodzieży przez przynajmniej 25 tygodni w minimum 7. dyscyplinach. Będą to regularne treningi – 2 razy w tygodniu po 1,5h w miesiącach luty-grudzień. Koszt 200 000 zł.

O-2. LSM i Felin razem dla mieszkańców (remonty chodników i Park Centralny). Projekt zakłada remont chodników na osiedlach LSM czyli dzielnicy Rury na jednych z głównych i najsilniej zużytych arterii pieszych oraz rozbudowę Parku Centralnego na Felinie. Dodatkowo w ramach projektu ma zostać poprawione bezpieczeństwo na przejściu przez ulicę Wileńską. Koszt 999 999 zł.

O-6. Tenisowy Lublin. Projekt przewiduje budowę dwóch ogólnodostępnych i darmowych kortów tenisowych dla wszystkich lublinian. Koszt 997 500 zł.

O-8. Duże drzewa dla miasta. Projekt polega na nasadzeniu 5 podrośniętych drzew w każdej z dzielnic o obwodzie pnia 30-35cm. Koszt 525 000 zł.

O-9. Szklana pułapka. Projekt zakłada oznakowanie przezroczystych wiat przystankowych i ekranów dźwiękowych nalepkami w postaci linii czy kropek, które będą widoczne dla ptaków i uchronią je przed śmiertelnymi zderzeniem ze szklaną, czy plastikową taflą. Koszt 115 tys. zł.

O-13. Lekkoatletyczne dzieciaki. Projekt zakłada organizację dla dzieci specjalnego pakietu treningów na stadionie lekkoatletycznym w Lublinie. Koszt 49 200 zł.

O-14. Nie wygłupiaj się – adoptuj. Projekt ma na celu przeprowadzenie kampanii edukacyjno-promocyjnej na rzecz popularyzowania adoptowania zwierząt z lubelskiego schroniska. Koszt 200 000 zł.

O-15. Dzik jest dziki, dzik jest zły. Projekt zakłada odławianie dzików z osiedli mieszkalnych. Koszt 200 000 zł.

O-16. „Drukarka 3D w każdej bibliotece miejskiej”. Projekt zakłada wyposażenie wszystkich 40 filii MBP w Lublinie w drukarkę 3D dostępną dla mieszkańców. Koszt 150 000 zł.

O-20. Realizacja I etapu modernizacji komunikacji pieszej i rowerowej w wąwozie Rury: Wymiana nawierzchni Alei Miast Partnerskich ze starej zniszczonej asfaltowej na kostkę brukową (z ujednoliceniem szerokości na 3,0 m) na odcinku od placu zabaw Wąwóz LSM do ul. Nadbystrzyckiej. Koszt do 1 mln zł.

O-22. Boiska na Piątkę. Projekt zakłada budowę boiska wielofunkcyjnego oraz placu rekreacji ruchowej (siłownia zewnętrzna i plac do gry w bule) przy V Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie. Koszt do 1 mln zł.

O-23. Dobre widoki na bazy sportowe dla dzieci. Renowacja oświetlenia, zakup kontenera do składowania sprzętu oraz wymiany nawierzchni mocno wyeksploatowanego dużego boiska przy Szkole Podstawowej nr 51 przy ul. Bursztynowej 22 oraz montaż oświetlenia i wymiana zdewastowanego ogrodzenia wokół boiska przy ZS nr 10. Koszt ok. 800 000 zł.

O-24. Givebox Lublin. Projekt zakłada postawienie w Lublinie pierwszego oficjalnego Giveboxa, czyli miejskiego mebla do bezpłatnej i anonimowej wymiany produktów (sprawnych, ale już niepotrzebnych rzeczy) wraz z założeniem profilu Facebook „Givebox Lublin”. Koszt do 100 000 zł.

O-28. Budowa infrastruktury w dolinie Bystrzycy. Projekt ograniczony po ocenie formalnej i merytorycznej do oświetlenia ścieżki pieszo-rowerowej z bulwaru n/Bystrzycą do al. Unii Lubelskiej. Koszt 680 tys. zł.

O-29. Ciemno jak… nad Bystrzycą. Ustawienie 40 latarni na bulwarze nad Bystrzycą od mostu na al. Piłsudskiego do ul. Nadbystrzyckiej. Koszt 504 000 zł.

O-30. Inwestycje na Kalinowszczyźnie. Projekt przewiduje: remont ulicy Stefana Okrzei na odcinku od ulicy Lwowskiej oraz remont miejsc postojowych przy ulicy Niepodległości. Koszt 999 988 zł.

O-33. Wygnajmy krwiopijców z naszego miasta! Projekt zakłada bezpieczne dla ludzi, ale zwalczające komary i kleszcze opryski na terenie całego miasta oraz rozwieszenie 500 budek dla zjadających komary jerzyków. Koszt 200 000 zł.

O-35. Aktywny Lublin. Projekt Aktywny Lublin będzie kontynuacją i rozwinięciem ubiegłorocznych zajęć sportowych dla mieszkańców w różnym wieku (zaplanowane jest zorganizowanie minimum 800 jednostek treningowych, po 45 minut każda – zumba, fitness, trening funkcjonalny, aqua aerobik, gimnastyka. Koszt 200 000 zł.

O-38. Most Kultury – cykl letnich wydarzeń kulturalnych… Projekt zakładał organizację od czerwca do końca sierpnia bezpłatnych warsztatów, koncertów, potańcówek, wystaw i spotkań sąsiedzkich na moście im. Lutosławskiego. Uzyskał pozytywną ocenę, ale z zastrzeżeniem, że miejsce organizacji wskazanych wydarzeń zostanie dopiero wybrane. Koszt 199 000 zł.

O-39. Neony dla Lublina. Celem projektu jest wykonanie 5 nowych neonów o wysokiej jakości estetycznej w przestrzeni miasta. Koszt 199 000 zł.

O-40. Zamojska kwitnie. Projekt ma na celu stworzenie przestrzeni do wspólnych działań sąsiedzkich (spotkań, warsztatów, wzajemnej pomocy) dla wszystkich mieszkańców i mieszkanek miasta. Koszt 200 000 zł.

O-41. Tężnie solankowe w Lublinie. Projekt zakładał budowę trzech tężni solankowych – w Wąwozie Czuby LSM, w Ogrodzie Saskim i Parku Ludowym. Projekt ograniczony przez komisję oceniającą do 1 tężni w Wąwozie Czuby (rekomendacja do połączenia z projektem O-68). Koszt 1 000 000 zł.

O-43. Zalew Zemborzycki miejscem wypoczynku wszystkich Lublinian – etap II. Projekt zakłada modernizację kąpielisk i chodników wzdłuż nabrzeży – ok. 200m na Marinie oraz prawie 1500m pomiędzy Wrotkowem a Dąbrową; wykonanie dojścia z nowo powstałej pętli nad Zalew; montaż liczydeł rowerowych, które pokażą jak dużo rowerzystów jest nad Zalewem! Koszt 1 000 000 zł.

O-44. Bezpłatne szczepienia dla seniorów. Celem projektu jest sfinansowanie programu bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom dla seniorów 65+. Koszt 200 000 zł.

O-45. Ławka do karmienia i przewijania dzieci przy ścieżkach rowerowych. Projekt obejmuje instalację 10 ławek do karmienia i przewijania dzieci przy ścieżkach rowerowych w Lublinie. Ławki byłyby zadaszone i miałyby zabudowane boki, co dawałoby mamom odrobinę intymności przy karmieniu piersią. Koszt 70 000 zł.

O-46. #batik. Projekt zakłada prowadzenie warsztatów z barwienia tkanin techniką batiku, czyli z zastosowaniem masy z płynnego wosku pszczelego, który tworzy szczelną warstwę ochronną, nazywaną rezerważem, powstrzymującą barwnik przed przedostaniem się w osłonięte miejsca. Koszt 12 700 zł.

O-47. Amatorskie Ligi Lublin. Projekt Amatorskie Ligi Lublin będzie kontynuacją i rozwinięciem współzawodnictwa realizowanego w latach ubiegłych w rozgrywkach piłki siatkowej, tenisa stołowego, e-sportu, siatkówki plażowej i szachach oraz dodatkowo streetballu. Rywalizacja w ramach ALL skierowana jest do lublinian w każdym wieku i odbywać się będzie od połowy stycznia do grudnia 2022 roku na obiektach sportowych znajdujących się na terenie Lublina. Koszt 200 000 zł.

O-48. Rowerowa Wiosna 2022. Powrót do realizacji kampanii zachęcającej do dojeżdżania rowerem/hulajnogą/na rolkach itp. do szkoły podstawowej w okresie wiosennym, oraz praktycznej edukacji rowerowej dla uczniów i uczennic lubelskich szkół. Koszt 200 000 zł.

O-49. Poznajemy Lublin – polski dla wszystkich. Roczny kurs języka polskiego dla nowych mieszkanek i mieszkańców Lublina. Dzięki temu cała społeczność będzie mogła się lepiej poznać, polubić, kontaktować, pracować, żyć. Koszt 72 720 zł.

O-54. Mieszkania dla Lublinian – remont gminnych lokali. Projekt zakłada dodatkowe środki na remont gminnych mieszkań, w celu ich szybszego wynajmu osobom oczekującym. Koszt 1 000 000 zł.

O-56. Kocham czytać książki! Miejska Biblioteka Publiczna – jeszcze bliżej Ciebie. Projekt zakłada poszerzenie oferty MBP w Lublinie – ułatwienie dostępu do księgozbioru poprzez zakup nowości wydawniczych. Koszt 50 000 zł.

O-57. Róg Herberta i Świętochowskiego – latarnia, ławka, drzewo i śmietnik. Projekt zakłada budowę latarni, ławki i zasadzenie dojrzałego drzewa przy skrzyżowaniu Herberta i Świętochowskiego. Koszt 20 000 zł.

O-60. Hula-hoop dla wszystkich! Projekt zakłada organizację zajęć hula-hoop dla wszystkich grup wiekowych. Koszt 17 000 zł.

O-61. Zwierzokracja – nie dla bezdomności i cierpienia zwierząt, tak dla odpowiedzialności ich opiekunów! Projekt zakłada sterylizację psów, kotów właścicielskich, kotów wolno żyjących, wraz z badaniami klinicznymi, morfologią, biochemią krwi, odpchleniem, odrobaczeniem oraz znakowanie psów mikroczipami i adresatkami. Drugim głównym aspektem projektu jest edukacja pro-zwierzęca w szkołach, przedszkolach, ośrodkach dla dzieci i młodzieży, a także wśród dorosłych podczas szkoleń z posłuszeństwa psów, pierwszej pomocy zwierzętom, kampanii za pośrednictwem środków masowego przekazu i happeningów z udziałem ekspertów w dziedzinie humanitarnego i prawidłowego traktowania zwierząt z poszanowaniem ich praw, skierowanych do odbiorców w każdym wieku. Koszt 200 000 zł.

O-63. Aktywny Lublin dla Seniora. Projekt zakłada realizację zajęć fizycznych adresowanych do osób powyżej 60. roku życia, m.in. fitness, nordic walking, trening funkcjonalny, aqua aerobik, gimnastyka. Zajęcia poza obiektami sportowymi, mogą być też w miarę możliwości realizowane np. w klubach seniora czy na świeżym powietrzu. Koszt 200 000 zł.

O-64. Remont ulic osiedla Błonie – ul. Husarskiej i ul. Herbowej. Remont ulicy Herbowej od zakrętu w prawo przed parkingiem w kierunku wieżowców wraz z budową 30 miejsc postojowych. Koszt 1 000 000 zł.

O-65. Aktywni 60+. Projekt zakłada stworzenie miejsca dla spotkań i aktywności osób ciągle młodych, ale już na emeryturze. Koszt 200 000 zł.

O-66. Uporządkowanie ulicy Węglinek. Projekt przewiduje ulepszenie nawierzchni ulicy, postawienie latarni oraz koszy na śmieci. Koszt 996 000 zł.

O-67. Koncert Lublin dla młodych. Darmowy koncert dedykowany lubelskiej młodzieży z udziałem artystów lokalnych i ogólnopolskich, których aktualnie słucha młodzież. Koszt 200 000 zł.

O-68. Tężnia dla Lublina – Walczymy ze skutkami Covid-19. Pierwotnie projekt zakładał budowę trzech ogólnodostępnych tężni. Po weryfikacji ograniczony do 1 tężni w Wąwozie Czuby LSM i rekomendowany do połączenia z projektem O-41. Koszt 924 000 zł.

O-69. Bike Park Lublin 2022. Projekt dotyczy organizacji otwartych treningów, imprez i wycieczek rowerowych. Skupia się na animowaniu sportowego życia wokół obiektu Bike Park Lublin przy ul. Janowskiej 74 w Lublinie. Koszt 200 000 zł.

O-70. Ludowe Plenery – cykl wydarzeń plenerowych. Rodzinne pikniki na trawie, spacery dla miłośników nordic walking, zajęcia z jogi, spotkania integracyjne i szkoleniowe dla właścicieli psów z ich pupilami, potańcówki (przez autorów planowane w Parku Ludowym). Komisja oceniająca dopuściła pod warunkiem, że planowane wydarzenia nie mogą łączyć się z ustawieniem w Parku sceny i niszczeniem zieleni) i nie będzie wskazywana konkretna lokalizacja w Parku Ludowym. Koszt 200 000 zł.

O-71. Oświetlenie ścieżki rowerowej wzdłuż rzeki Bystrzycy. Oświetlenie ścieżki rowerowej wzdłuż rzeki Bystrzycy od „mostu żelaznego” (w pobliżu wiaduktu kolejowego na ulicy Janowskiej) do Zalewu Zemborzyckiego. Koszt 1 000 000 zł.

O-72. Remont ulicy Skautów – etap I. Koszt 1 000 000 zł.

O-73. Lublin przyjazny zwierzętom. Projekt ma na celu stworzenie nowych siedlisk dla zwierząt (jeży, owadów zapylających, ptaków, kotów wolno żyjących i nietoperzy), przeprowadzenie akcji edukacyjnych dla mieszkańców, w tym dzieci ze szkół i przedszkoli oraz poprawienie bezpieczeństwa mieszkańców (zakup odłowni na dziki). Koszt 199 600 zł.

O-74. Remont ścieżki rowerowej wzdłuż rzeki Bystrzycy. Projekt zakłada wykonanie bieżących napraw najpopularniejszego bulwaru w Lublinie. Koszt 999 990 zł.

O-76. Boisko wielofunkcyjne dla dzielnicy „Dziesiąta” przy Zespole Szkół Transportowo-Komunikacyjnych w Lublinie. Projekt przewiduje budowę boiska wielofunkcyjnego o nawierzchni poliuretanowej, w skład którego wejdą: boisko do piłki ręcznej, boisko do piłki siatkowej, boisko do koszykówki i boisko do tenisa ziemnego o wymiarach 30,00×42,00m wraz z wykonaniem ogrodzenia o wysokości 4m. Koszt 1 000 000 zł. opr. ZM

Kto może głosować?

Na projekty VIII edycji Budżetu Obywatelskiego głosować może każda osoba, która jest na stale zameldowana w Lublinie lub dopisała się do listy osób głosujących na projekty BO. Aby to zrobić wystarczy wypełnić oświadczenie znajdujące się na karcie do głosowania w jednym z punktów do głosowania. Każda osoba ma do dyspozycji 4 głosy: 2 na projekty dzielnicowe i 2 na ogólnomiejskie.

Jak głosować?

Podobnie jak w latach ubiegłych głosować można na dwa sposoby:

– w formie elektronicznej poprzez stronę lublin.eu/budzetobywatelski w zakładce poświęconej głosowaniu podając imię i nazwiska oraz 4 ostatnie cyfry numeru pesel. Aby potwierdzić głos, należy wprowadzić numer telefonu komórkowego lub adres e-mail, na który przyjdzie wygenerowane hasło. Na jeden numer telefonu lub adres e-mail może zagłosować maksymalnie 5 osób;

– w formie papierowej poprzez osobiste wrzucenie karty do głosowania (formularze zebrane od innych osób nie będą przyjmowane) do jednej z urn zlokalizowanych w pięciu Biurach Obsługi Mieszkańców, Biurze Partycypacji Społecznej w Pałacu Parysów, ul. Gilasa 3, I piętro, pok. 107, Zarządzie Dróg i Mostów (recepcja), ul. Krochmalna 13 i 40 filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here