Od Boisk na Piątkę po Nie wygłupiaj się – adoptuj!

Przed tygodniem poznaliśmy wyniki głosowania w VIII edycji lubelskiego Budżetu Obywatelskiego. Do realizacji wybrano 41 projektów – 32 dzielnicowe i 9 ogólnomiejskich. Poniżej pokrótce opisujemy zwycięskie przedsięwzięcia, które posłużą mieszkańcom całego Lublina.


Boiska na Piątkę, to projekt, który uzyskał najwięcej głosów spośród ogólnomiejskich projektów inwestycyjnych (4540). Projekt zakłada budowę boiska wielofunkcyjnego oraz placu rekreacji ruchowej (siłownia zewnętrzna i plac do gry w bule) przy V Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie. Obiekt ma służyć nie tylko uczniom ogólniaka, ale być otwartym dla wszystkich lublinian. Jego budowa kosztować ma 1 mln zł.

Realizacja I etapu modernizacji komunikacji pieszej i rowerowej w wąwozie Rury (1707). Projekt zakłada wymianę starej zniszczonej asfaltowej nawierzchni Alei Miast Partnerskich na kostkę brukową na odcinku od placu zabaw Wąwóz LSM do ul. Nadbystrzyckiej. Koszt przedsięwzięcia oszacowano na okrągły milion złotych.

Zalew Zemborzycki miejscem wypoczynku wszystkich Lublinian – etap II (1098). Projekt ma być kontynuacją prac modernizacyjnych nad Zalewem Zemborzyckim wykonanych w ramach poprzedniej edycji BO. Tegoroczny projekt zakłada: Modernizację kąpielisk, bez której istnieje zagrożenie nie dopuszczenia ich przez Sanepid do użytku; Modernizację chodników wzdłuż nabrzeży – ok. 200 m na Marinie, oraz prawie 1500 m pomiędzy Wrotkowem a Dąbrową; Wykonanie dojścia z nowo powstałej pętli nad Zalew; Montaż liczydeł rowerowych, które pokażą jak dużo rowerzystów jest nad Zalewem. Koszt skalkulowany na 1 mln zł.

Aktywny Lublin, to projekt, który uzyskał najwięcej głosów spośród wybranych do realizacji ogólnomiejskich projektów „miękkich” (928). Projekt będzie kontynuacją i rozwinięciem ubiegłorocznego zadania o tej samej nazwie. Zakłada organizację od lutego do listopada 2022 roku 800 godzin (lekcyjnych) bezpłatnych zajęć rekreacyjno-sportowych dla lublinian w każdym wieku. Dla najmłodszych będą zajęcia np. z gier zespołowych, dla starszych zajęcia zumby, fitnessu, treningu funkcjonalnego, aqua aerobiku, czy gimnastyki. Koszt realizacji projektu to 200 tys. zł.

Wygnajmy krwiopijców z naszego miasta! Pakiet premium, czyli jerzyki + odkomarzanie i będziemy mieli luksiurne miasto bez komarów i kleszczy! (691). Projekt zakłada bezpieczne dla ludzi, ale zwalczające komary i kleszcze opryski na terenie całego miasta. – Nie tylko w kilku wybranych miejscach, żeby ulgę odczuli wybrani, ale w całym mieście – podkreślają autorzy projektu. Uzupełnieniem oprysków ma być rozwieszenie w mieście kolejnych 500 budek dla zjadających komary jerzyków. Lokalizacje będą ustalane z chętnymi na przyjęcie takiej budki właścicielami nieruchomości. Wartość projektu – 200 tys. zł

Zwierzokracja – nie dla bezdomności i cierpienia zwierząt, tak dla odpowiedzialności ich opiekunów! (614). Projekt zakłada sterylizacje psów, kotów właścicielskich, kotów wolno żyjących wraz z badaniami klinicznymi, morfologią, biochemią krwi, odpchleniem, odrobaczeniem oraz znakowanie psów mikroczipami i adresatkami. Drugim głównym aspektem projektu jest edukacja pro-zwierzęca w szkołach, przedszkolach, ośrodkach dla dzieci i młodzieży, a także wśród dorosłych podczas szkoleń z posłuszeństwa psów, pierwszej pomocy zwierzętom, kampanii za pośrednictwem środków masowego przekazu i happeningów z udziałem ekspertów w dziedzinie humanitarnego i prawidłowego traktowania zwierząt z poszanowaniem ich praw, skierowanych do odbiorców w każdym wieku. Koszt 200 tys. zł.

Lublin przyjazny zwierzętom (598). Projekt ma na celu stworzenie nowych siedlisk dla zwierząt (jeży, owadów zapylających, ptaków, kotów wolno żyjących i nietoperzy), przeprowadzenie akcji edukacyjnych dla mieszkańców, w tym dzieci ze szkół i przedszkoli oraz poprawienie bezpieczeństwa mieszkańców (zakup odłowni na dziki). Koszt 199 600 tys. zł

Aktywne Pokolenie (335). Projekt, będący kontynuacją przedsięwzięcia realizowanego w ramach BO w tym roku, zakłada organizację zajęć sportowo-rekreacyjnych dla uczniów i studentów w minimum 7. dyscyplinach (m.in. pływanie, badminton, squash, trójbój siłowy, unihokej, fitness) w formie regularnych treningów – 2 razy w tygodniu po 1,5h od lutego do grudnia 2022 r. Koszt 200 tys. zł.

Nie wygłupiaj się – adoptuj! Ostatni z projektów ogólnomiejskich, który zakwalifikował się do realizacji otrzymał 306 głosów. Projekt ma na celu przeprowadzenie kampanii edukacyjno-promocyjnej na rzecz popularyzowania adoptowania zwierząt z lubelskiego schroniska. Koszt 200 tys. zł. opr. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here