Omikron już w Chełmie

U mieszkańca Chełma potwierdzono zarażenie omikronem – podał przed tygodniem wojewoda lubelski. W całym województwie potwierdzono na razie trzy przypadki tego wariantu wirusa SARS-CoV-2. Ale żaden z pacjentów nie wymaga hospitalizacji.

W miniony piątek w szpitalu w Chełmie przebywało tylko 48 pacjentów chorych na Covid-19. To znaczny spadek w stosunku do szczytu czwartej fali, gdy w szpitalu było stale od 150 do 200 pacjentów kowidowych.

– Nieznaczne wzrosty zachorowań wynikają ze spotkań świątecznych i noworocznych, kiedy nie przestrzegano reżimu sanitarnego, ale na razie nie jest to jeszcze piąta fala, jak już nam wieszczą niektórzy – mówi Lech Litwin, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w szpitalu w Chełmie.

Tymczasem wojewoda lubelski podał, że 5 stycznia potwierdzono w województwie lubelskim bdaniami laboratoryjnymi trzy przypadki wariantu Omikron wirusa SARS-CoV-2. – Poza wcześniej potwierdzonym jednym u osoby z Lublina, dziś otrzymaliśmy potwierdzenie zakażenia u jednej osoby z Chełma i jednej ze Świdnika. Są to przypadki zakażenia niezależne od ogniska w Lublinie. Nadal czekamy na wyniki sekwencjonowania u pięciu osób z kontaktu z osobą z Lublina. Osoby zakażone wariantem Omikron nie mają objawów, które wskazywałyby na potrzebę hospitalizacji – informuje Agnieszka Strzępka, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here