Osłona przed energetycznym ubóstwem

Od 10 stycznia mieszkańcy mogą składać wnioski o przyznanie dodatku osłonowego, wprowadzonego w ramach rządowej tarczy antyinflacyjnej mającej choć częściowo zrekompensować podwyżki cen prądu i ogrzewania osobom o najniższych dochodach. Wnioski składa się do gminy, w której się mieszka, na formularzu, który można pobrać z jej strony internetowej lub bezpośrednio w urzędzie.

W Lublinie wnioski można złożyć przez Internet, osobiście w Biurach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Lublin lub za pomocą poczty do Wydziału Spraw Mieszkaniowych. Dodatek osłonowy zastąpi dotychczasowy dodatek energetyczny.

Dodatek w pełnej wysokości przysługuje osobom, których dochód w gospodarstwie jednoosobowym nie przekracza 2 100 złotych miesięcznie, a w gospodarstwie wieloosobowym 1 500 złotych miesięcznie na osobę.

Dodatek osłonowy wyniesie rocznie: w gospodarstwie jednoosobowym – 400 zł, a w przypadku jeśli mieszkanie lub dom ogrzewany jest węglem lub paliwem węglopochodnym – 500 zł; w gospodarstwie 2-3 osobowym – 600/750 zł; w gospodarstwie 4-5 osobowym – 850/1 062,50 zł; a w gospodarstwie 6 i więcej osobowym – 1 150/1 437,50 zł. W przypadku przekroczenia kryterium dochodowego, dodatek osłonowy przysługuje w wysokości różnicy pomiędzy kwotą dodatku, a kwotą przekroczenia – według zasady „złotówka za złotówkę”.

Jeżeli wysokość dodatku, ustalona według tej zasady będzie niższa niż 20 zł, dodatek ten nie przysługuje.

Wnioski o dodatek można złożyć do 31 października 2022 r., ale osoby, które zrobią to do 31 stycznia 2022 r. otrzymają środki w dwóch równych ratach, do 31 marca i do 2 grudnia, a złożenie wniosku pomiędzy 1 lutego a 31 października skutkować będzie jednorazową wypłatą całości świadczenia w terminie do 2 grudnia 2022 r.

Opr. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here