Ledwie odnowiona w ramach trwającej przebudowy placu Łuczkowskiego studnia już padła ofiarą wandali. Ich wątpliwej urody „twórczość” pokazał na Facebooku prezydent Jakub Banaszek, zapowiadając, że powstanie system miejskiego monitoring, który pozwoli skuteczniej wyłapywać, a w efekcie karać osoby niszczące miejskie mienie. Pieniądze na to i inne przedsięwzięcia, w sumie ponad 7 mln zł, Ratusz chciałby pozyskać z „Polskiego Ładu”.
„Studnia po remoncie, z nową miejską twórczością. I ktoś mi powie, że monitoring nie jest potrzebny. Przystanki, hulajnogi, śmietniki, nowe odrestaurowane zabytki, barierki. Długo by wymieniać. Monitoring powstanie, taki wniosek złożymy” – napisał niedawno na Facebooku prezydent Chełma Jakub Banaszek, zamieszczając zdjęcie studni z wulgarnym, naniesionym markerem napisem.
Kilka dni później potwierdził, co już wcześniej zapowiadano, że miasto będzie starać się o środki na utworzenie systemu miejskiego monitoringu w ramach kolejnych edycji rządowego programu „Polski Ład” .
– Jeśli uda się pozyskać te środki, chcemy ogłosić przetarg w trybie zaprojektuj i wybuduj, czyli z przygotowaniem dokumentacji, a następnie robotami budowlanymi – informują urzędnicy
Nowy monitoring składać się ma z kilkuset kamer i obejmować praktycznie całe miasto. Obecnie w Chełmie jest ich ok. 40, z czego 8 nie działa, a kolejne 8 to nowe kamery zamontowane w ubiegłym roku w rewitalizowanym paru miejskim.
Nie tylko kamery
Jak przekazał prezydent Banaszek, w ramach „Polskiego Ładu” miasto chciałoby też pozyskać wsparcie na przebudowę ulic Kilińskiego i Grunwaldzkiej, modernizację ulic starego miasta i miejskiego deptaka, odnowienie budynku po dawnym „No Mercy” oraz termomodernizację i remont budynków Urzędu Miasta.
– Założenia ostatniego z tych projektów obejmują termomodernizację budynków UM Chełm (Lubelska 65 i Lubelska 63 ). Projekt zakłada realizację systemu hybrydowego z wykorzystaniem konwencjonalnego źródła ciepła z centralnej sieci ciepłowniczej miasta Chełm wspomaganych wysokowydajnymi pompami ciepła pokrywającymi co najmniej 30 proc. zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania budynków i wytwarzania ciepłej wody użytkowej. Dodatkowo na wolnej przestrzeni dachu zamontowane zostałby panele fotowoltaiczne. Zakres robót termomodernizacyjnych ogólnobudowlanych obejmuje między innymi docieplenie stropu, ścian zewnętrznych, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, w obiektach zaplanowano konieczną wymianę pokrycia dachowego łącznie z orynnowaniem oraz instalacją odgromową. Zakres robót instalacyjnych obejmuje modernizację instalacji centralnego ogrzewania z wymianą grzejników, modernizacją przyłączy centralnego ogrzewania i przyłączy gazowych do budynków, modernizację instalacji elektrycznej. W obiektach planowana jest przebudowa węzła cieplnego z dostosowaniem do możliwości podłączenia wysokowydajnych pomp ciepła. Dodatkowo w ramach robót zostanie przeprowadzony kompleksowy remont pomieszczeń wewnętrznych. Celem projektu jest poprawa charakterystyki energetycznej budynków, obniżenie kosztów eksploatacyjnych użytkowania oraz w planie długofalowych zmniejszenie emisyjności oraz oddziaływania na środowisko poprzez wykorzystanie alternatywnych wysokowydajnych źródeł ciepła. Dodatkowo w ramach projektu planuje się wykonanie i zakup ścianki telebimu, oraz przenośnego ekranu. Inwestycja będzie realizowana w formule zaprojektuj i wybuduj – wyliczają urzędnicy.
W ramach tego projektu planowany jest także zakup taboru samochodowego zero i niskoemisyjnego dla urzędu, w tym dla Straży Miejskiej. Planuje się zakup samochodów osobowych, busa transportowego, samochodów specjalistycznych dla Straży Miejskiej oraz samochodów ciężarowych (transportowych) do przewożenia materiałów dla ekipy remontowo-drogowej. Część taboru będzie z napędem elektrycznym, natomiast druga część będzie o napędzie hybrydowym lub dieslowym, spełniającym obowiązujące normy niskoemisyjności. Dzięki realizacji projektu – jak podkreśla magistrat – nastąpi wymiana starego taboru samochodowego, co w efekcie przełoży się na znaczące ograniczenie emisji CO2 oraz PM10. Miasto aplikuje o środki zewnętrzne w wysokości niemal 7 mln zł. Rozstrzygnięcie naboru powinno być znane jesienią. Do tematu wrócimy. (w, fot. Jakub Banaszek| Facebook)