Otworzyli serca i portfele

O tym, że razem możemy więcej, przekonali się najbliżsi Magdy Nadolskiej. Jeszcze kilka tygodni temu nie wierzyli, że kiedykolwiek uda się im uzbierać pieniądze na specjalistyczne leczenie dla ciężko chorej kobiety. A jednak! Chełmianie otworzyli dla niej serca. Magda jest już po pierwszym przeszczepie komórek macierzystych. Zabieg odbył się w Pekinie.

 
To dramat dla jej rodziny, jej dzieci i jej samej. 36-letnia chełmianka Magda Nadolska cierpi na stwardnienie zanikowe boczne, które polega na stopniowym zaniku wszystkich mięśni. Kiedy kilka tygodni temu pisaliśmy o niej po raz pierwszy, Magda już nie mówiła, miała problemy z oddychaniem. Pojawiła się jednak szansa. Jej rodzina dowiedziała się nowej metodzie przeszczepu komórek macierzystych. Jednak takie leczenie jest możliwe tylko w Chinach i wiąże się z wielkimi kosztami.
– Na jeden wyjazd i terapię w Pekinie potrzeba ok. 150-200 tys. zł. A konieczne są minimum dwa wyjazdy – mówił Grzegorz Nadolski, mąż Magdy.
I chociaż takie pieniądze z pozoru wydawały się nie do zdobycia, ruszyła lawina pomocy, która dała wielką nadzieję. Na rzecz Magdy odbyło się kilka koncertów charytatywnych, a całe miasto oblepione zostało ulotkami z informacją o zbiórce pieniędzy.
– Pojawiło się wiele osób, którym los Magdy nie był obojętny. I dzięki nim, w ubiegłym tygodniu mogliśmy przekazać rodzinie Magdy 50 tys. zł – mówi Marian Lackowski, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Potrzebujących „Przytulisko” w Chełmie.
To jednak nie koniec. W ubiegłym tygodniu w Chełmskim Domu Kultury dla Magdy zagrali Beata Kozidrak oraz Krzysztof i Wojciech Cugowscy. To był wyjątkowy, wzruszający koncert, a jego organizatorem był wicemarszałek województwa lubelskiego Krzysztof Grabczuk. Jak poinformował na wstępie: – Magda wraz z mężem jest już w chińskiej klinice. Teraz czeka ją kosztowne leczenie, na które wciąż zbierane są pieniądze.
Jak poinformował nas mąż Magdy, w czwartek przeszła pierwszy przeszczep i przed nią kolejne dwa: w najbliższy wtorek i czwartek. – Madzia przesyła serdeczne podziękowania dla wszystkich chełmian, którzy okazali serce i chęć pomocy jej i jej rodzinie, a zwłaszcza ogromne podziękowania dla artystów – Beaty Kozidrak i jej zespołu oraz Krzysztofa Cugowskiego wraz z synem, za zagranie tak wspaniałych koncertów charytatywnych – mówi Grzegorz Nadolski.
Podczas koncertu udało się zebrać ponad 42 tys. zł. Wszyscy, którzy nie mogli w nim uczestniczyć, a chcieliby wspomóc Magdę, wciąż mogą przesłać dowolną kwotę na rachunek Stowarzyszenia na Rzecz Osób Potrzebujących „Przytulisko” w Chełmie: 28 2030 0045 1110 0000 0277 8360. W tytule przelewu należy wpisać: „Dla Magdy”. (mg, fot. Maciej Kołodziej)

Siódemka też zagra dla Magdy

W poniedziałek, 5 grudnia o godz. 16.30 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 przy ul. Synów Pułku 15 w Chełmie zaplanowano koncert charytatywny pod nazwą „I ty też możesz pomóc…”. Dochód z imprezy zostanie przeznaczony na leczenie Magdy Nadolskiej, absolwentki ZSO nr 7. W programie kiermasz świąteczny oraz występy wokalne i taneczne uczniów, absolwentów i nauczycieli, a także przyjaciół „Siódemki”. Na koncert zaproszeni są uczniowie, ich rodzice, mieszkańcy osiedla „Zachód” i wszyscy, którzy chcą włączyć się w pomoc chorej Magdzie. Organizatorami spotkania są ZSO nr 7, Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Razem w 7-mce możemy więcej” oraz Stowarzyszenie na Rzecz Osób Potrzebujących „Przytulisko”. (red)