Pacjent uciekł z covidowego. Zmarł przed szpitalem

Niezaszczepiony, zakażony koronawirusem pacjent trafił na oddział w fatalnym stanie. Długo leżał pod tlenem, a gdy tylko trochę odzyskał siły, uciekł drogą przeciwpożarową. Na parkingu przed szpitalem przewrócił się i zmarł. Żołnierz WOT, który przed śmiercią robił mu usta-usta, został odizolowany.

Dramatyczne zdarzenia rozegrały się w czwartek rano (4 listopada) przed chełmskim szpitalem. Na parkingu, kilka metrów przed wejściem do budynku, zmarł starszy człowiek.

71-latek jakiś czas temu trafił w złym stanie na tzw. oddział covidowy. Miał trudności z oddychaniem, został podłączony pod tlen. Nie wiadomo, jakie miał ku temu obiekcje, ale podobno nie był zaszczepiony. Zresztą, jak mówią chełmscy lekarze, praktycznie sami niezaszczepieni przeciwko Covid-19 pacjenci zajmują łóżka na oddziale…

W czwartek nad ranem 71-latek uznał, że czuje się już na tyle dobrze, iż nie ma potrzeby, by wciąż przebywał w zamknięciu, odizolowany na oddziale zakaźnym. Ubrał się i wymknął z sali, po czym wyjściem ewakuacyjnym opuścił budynek szpitala. Zdążył jedynie zrobić parę kroków, gdy w pewnym momencie – na parkingu – zachwiał się i upadł.

Widząc potrzebującego pomocy starszego pana, pełniący służbę w szpitalu żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej natychmiast rzucił się na ratunek. Nie miał pojęcia, że ma do czynienia ze zbiegiem chorym na covid. W ramach udzielania pierwszej pomocy zrobił mężczyźnie sztuczne oddychanie metodą usta-usta. Zaraz potem przyjechał na szpitalny parking wezwany do „człowieka, który nagle stracił przytomność” zespół ratownictwa medycznego. A z budynku szpitala wybiegli medycy, ostrzegając wszystkich, że to pacjent dodatni.

Niestety, po mniej więcej kilkunastu minutach resuscytacja została przerwana. Nie było podstaw do dalszego prowadzenia akcji reanimacyjnej. Pacjent nie wykazywał oznak życia, nie było ani tętna, ani oddechu. Definitywnie nastąpiło zatrzymanie akcji serca. Lekarz stwierdził zgon 71-latka. Żołnierz WOT, który próbował go uratować, nie wiedząc, że ma do czynienia z chorym na koronawirusa, trafił na kwarantannę. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here