Palisz? To rzuć!

W trzeci czwartek listopada przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia. W Polsce obchodzony jest od 1991 r. Pomysł akcji narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 r. zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia.

W tym roku, Światowy Dzień Rzucania Palenia przypada 19 listopada.

Choroby spowodowane paleniem tytoniu i biernym wdychaniem dymu tytoniowego, stanowią od lat problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny. Choroby odtytoniowe obejmują kilkanaście nowotworów oraz kilkadziesiąt chorób układu krążenia, układu oddechowego i innych narządów.

Około 90% chorych na raka płuc to palacze. Ze statystyk opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że w Polsce z powodu chorób odtytoniowych umiera rocznie około 70 tys. osób. Mimo to wciąż znaczna część społeczeństwa nałogowo pali papierosy, a większości palaczy zdarza się palić w obecności osób niepalących. 8% palących Polaków przyznaje, że czasem pali w obecności dzieci, natomiast w obecności kobiet ciężarnych zdarza się zapalić 1% palaczy.

Przy okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia koniecznie należy zaznaczyć, iż nie istnieje bezpieczny poziom zagrożenia biernym paleniem. Jest szczególnie niebezpieczne dla niemowląt, dzieci, kobiet ciężarnych i płodów.

Z badań NIZP-PZH wynika, że ponad połowa młodzieży powyżej 16. roku życia przeszła inicjację nikotynową, a 10,6 proc. uczniów szkół średnich sięga codziennie po e-papierosa.

W tym szczególnym dniu zachęcamy wszystkie osoby palące do zastanowienia się nad najważniejszą wartością, jaką jest zdrowie własne i innych oraz do podjęcia próby rzucenia palenia – nie tylko na ten dzień, ale na całe życie.

Osoby chcące rzucić palenie mogą również skorzystać z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym pod numerami telefonów: 801 108 108 i 22 211 80 15. (-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here