Pamięć o przodkach

Członkowie Towarzystwa Rodzin Kresowych z Chełma od lat porządkują cmentarze na Wołyniu. Podczas tegorocznej, jesiennej pielgrzymki potomkowie Wołynian odwiedzili dwie nekropolie i uczcili pamięć pochowanych tam przodków.

Pierwszy z odwiedzonych przez delegację z Chełma cmentarzy znajduje się w Ostrówkach. W zbiorowym grobie pochowano tu kilkuset Polaków, którzy padli ofiarami ludobójstwa w 1943 r. Członkowie Towarzystwa Rodzin Kresowych w Chełmie udali się też na cmentarz parafialny do Kowla, gdzie znajdują się groby rodzinne, a także pochówki harcerzy, policjantów oraz innych osób zasłużonych i zaginionych w czasie wojen, w tym „kwatera legionistów”.

Zaniedbane, zarośnięte chwastami lub zdewastowane groby zostały uporządkowane, a pochowanym w nich przodkom oddano hołd, modląc się w ich intencjach. Członkowie Towarzystwa Rodzin Kresowych zwracają uwagę jak istotna jest pamięć o kresowych cmentarzach i opieka nad nimi.

Wyróżniają przedwojenną kwaterę policjantów, o którą dbają mundurowi z chełmskiej i lubelskiej komendy. Organizatorzy pielgrzymki szczególne podziękowania kierują do najmłodszych uczestników wyjazdu za chęć kultywowania tradycji Towarzystwa. (opr. red)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here