Państwo przejmuje Bogdankę

Po ponad 12 latach kontrolny pakiet akcji Lubelskiego Węgla „Bogdanka” SA. wróci do Skarbu Państwa. W ubiegłym tygodniu rząd przyjął uchwałę o przejęciu od spółki Enea należących do niej 64,5% akcji najlepszej polskiej kopalni.

– Sytuacja międzynarodowa, w szczególności agresywna polityka Rosji, której przejawem jest wojna na Ukrainie, wywołuje niepewność na rynku węgla, jeśli chodzi o cenę oraz dostępność tego surowca. Z tego względu nabycie akcji LW Bogdanka przez Skarb Państwa jest istotne z punktu widzenia polityki gospodarczej Polski. Zabezpieczy to interes państwa w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego, poprzez kontrolowanie strategicznych aktywów i zapewnienie dostaw węgla dla krajowych odbiorców – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Skarb Państwa sprywatyzował LW „Bogdanka” w 2009 roku, wprowadzając ją na giełdę. Wszystkich akcji spółki pozbył się jednak dopiero w końcu 2015 roku, ale rok później postanowił, że z powrotem przejmuje nad nią kontrolę poprzez należącą w ponad połowie do SP spółkę energetyczną Enea, która odkupiła od pozostałych akcjonariuszy „Bogdanki” 64,5% akcji za nieco ponad 1,48 mld zł. Teraz Skarb Państwa chce je przejąć od Enei. Przy obecnym kursie akcji będzie musiał wyłożyć ok. 1,9 mld zł.

Zwolennikiem takiego rozwiązania jest m.in. świdnicki poseł i wiceminister finansów, Artur Soboń.

– Jako poseł na Sejm RP z okręgu lubelskiego, a jednocześnie polityk, który stworzył program dla polskiego górnictwa w postaci umowy społecznej z 28 maja 2021 r. dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego, pragnę wyrazić swoją opinię na temat przyjętej uchwały dotyczącej nabycia przez Skarb Państwa akcji LW Bogdanka – czytamy w wydanym przez posła oświadczeniu, w którym wymienia on korzyści płynące z przejęcia przez państwo bezpośredniej kontroli nad kopalnią.

– Przejęcie akcji Bogdanki przez Skarb Państwa gwarantowałoby stabilne dostawy surowców do energetyki zawodowej, ale także otworzyłoby możliwości rozwojowe LWB i pozyskanie finansowania na nowe inwestycje, m.in. kontynuację projektu poszukiwania węgla kokosowego typu 35 wraz z budową nowej kopalni na Lubelszczyźnie. Pozwoliłoby również kopalni na dywersyfikację, czyli znaczne zróżnicowanie kierunków handlowych zapewniające w przyszłości możliwość uzyskania lepszych cen i większych wolumenów zabezpieczających produkcję na efektywnym ekonomicznie poziomie.

Scenariusz ten jest optymalnym kierunkiem dla rozwoju LWB, korzystnym dla lokalnej społeczności, pracowników, gwarantującym utrzymanie miejsc pracy oraz skuteczną budowę bezpieczeństwa energetycznego Polski. Warunkiem realizacji tego scenariusza jest jednocześnie powstanie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego i wyłączenie regionu lubelskiego spod korzyści i rygorów Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – przekonuje w wydanym oświadczeniu A. Soboń. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here