Planują nową halę

Na ul. Fabrycznej lada moment rozpocznie się wyburzanie basenów otwartych i krytej pływalni. Teren ma być uprzątnięty do połowy września. Przedstawiciele ratusza zlecają opracowanie dokumentacji na poszczególne części kompleksu. W minionym tygodniu został ogłoszony przetarg na projekt hali sportowej.
– Taki obiekt jest nam bardzo potrzebny – mówi Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika – dlatego przystępujemy do wykonania dokumentacji projektowej.
Inwestycja ma w zasadzie polegać na rozbudowie i modernizacji istniejącego budynku, bo jako jedyny nie został przeznaczony do wyburzenia, choć przedstawiciele ratusza nie ukrywają, że dopuszczają taką ewentualność, że i ten budynek trzeba będzie wyburzyć. – Zadaniem wykonawcy będzie również wykonanie ekspertyzy, która ma odpowiedzieć na pytanie, czy obecna hala w ogóle nadaje się do rozbudowy – mówi zastępca burmistrza.
Tym bardziej jest to zasadne, że docelowa hala ma być większa niż obecna. Nowy obiekt ma mieć wymiary 44 na 24 metry i 10 metrów wysokości. Ma być wyposażony również w widownię na 1,2 tys. miejsc.
– Hala ma być dostosowana do potrzeb siatkarzy Avii. Ma umożliwiać prowadzenie rozgrywek w zasadzie w każdej lidze z wyjątkiem meczów międzynarodowych – mówi Michał Piotrowicz. – Równocześnie zależy nam również, żeby obiekt był przystosowany do organizacji również innych wydarzeń, czyli był na przykład wyposażony w scenę.
Zanim wykonawca przystąpi do opracowywania całej dokumentacji projektowej, ma dostarczyć urzędnikom koncepcję nowego obiektu. Dopiero po jej zaakceptowaniu będzie mógł na dobre ruszyć z pracami. Przedstawiciele ratusza czekają na oferentów do 10 sierpnia. Dokumentacja ma powstać do końca stycznia przyszłego roku.
Również w minionym tygodniu został rozstrzygnięty przetarg na dokumentację kompleksu basenów otwartych i krytej pływalni. Wykona ją firma z Rudy Śląskiej za ponad 184 tys. zł. Przedstawiciele ratusza zapewniają, że wszystkie obiekty w ramach nowego kompleksu mają ze sobą współgrać architektonicznie.
– Między innymi dlatego zarówno w jednym, jak i drugim przypadku chcemy, żeby dokumentację projektową poprzedzała koncepcja – dodaje Michał Piotrowicz.
Prawdopodobnie jeszcze w tym roku ruszą pierwsze prace budowlane przy przebudowie kortów tenisowych. Na tę inwestycję ratusz otrzymał dofinansowanie ze środków Ministerstwa Sportu. W przypadku pozostałych części kompleksu w tej chwili nie wiadomo jeszcze, czy miastu uda się zdobyć dofinansowanie zewnętrzne. (kal)

Jaka hala?

Zgodnie z dokumentacją przetargową nowy obiekt ma mieć 1,4 tys. mkw. Arena sali sportowej będzie miała powierzchnię ok. 530 mkw. i będzie otoczona z dwóch stron trybunami z 1,2 tys. miejscami siedzącymi. Dodatkowo w budynku hali znajdą się również: siłownia o powierzchni ok. 80 mkw., sala przeznaczona do uprawiania ćwiczeń zbiorowych i sportów walki, przebieralnie, prysznice, toalety, pokój medyczny, techniczny i magazyny. Hala ma być również wyposażona w łącznik, którym będzie można przejść na teren krytej pływalni.