Plany ambitne, ale zależne

Nieco ponad milion na pewno wyda w tym roku gmina Stary Brus na zadania inwestycyjne. To najmniej spośród wszystkich samorządów powiatu włodawskiego. Kwota ta może być jednak nawet pięciokrotnie wyższa, jeśli instytucje finansujące pozytywnie rozpatrzą projekty złożone przez tamtejszy samorząd.

– Na inwestycje w tym roku planujemy wydać około 1,1 miliona złotych, z czego pół miliona to środki, które otrzymaliśmy z pierwszej edycji Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – mówi wójt Paweł Kołtun. – Z tego samego źródła chcemy pozyskać wsparcie na kolejne trzy zadania o łącznej wartości prawie 4 milionów 900 tysięcy złotych.

Chcemy je przeznaczyć na modernizację oczyszczalni ścieków, termomodernizację budynku urzędu gminy oraz na budowę drogi Wołoskowola – Wielki Łan. Wstępnych decyzji o podziale tych środków spodziewamy się jeszcze w tym miesiącu – dodaje Kołtun. W tegorocznym budżecie gmina zabezpieczyła też ok. 90 tys. zł na modernizację drogi gruntowej i ok. 60 tys. zł na budowę placu zabaw w Wielkim Łanie.

To nie wszystko, bo gminne władze bardzo liczą na korzystne rozstrzygnięcie innego sztandarowego projektu. Chodzi o utworzenie nowego oddziału przedszkolnego przy szkole w Starym Brusie dla 25 dzieci. Będzie to kosztowało niemal pół miliona złotych. Wniosek ten przeszedł już wstępną weryfikację, a ostateczna decyzja o przyznaniu dofinansowania zapadnie pod koniec pierwszego kwartału 2021 roku. (bm)