Pobiegną także dla Ewy

W tym roku uczestnicy sztafety w Lublinie pobiegną między innymi dla Ewy Strzeleckiej. Dzięki dofinansowanej przez biegaczy protezie 45-latka odzyska samodzielność i możliwość swobodnego poruszania, a także będzie mogła spełnić marzenie

Dobiegły końca zapisy do charytatywnej sztafety Poland Business Run 2021. 5 września w Lublinie do rywalizacji przystąpi aż 111 drużyn, czyli dokładnie 555 osób. W całym kraju chętnych biegaczy by pomagać osobom z dysfunkcjami narządów ruchu będzie ponad 28,5 tysiąca.


– To rekordowy wynik, który przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Jest on nawet wyższy niż rekord edycji stacjonarnej z 2019 roku, kiedy zebraliśmy 27 200 uczestników – komentuje Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run, organizator biegu. – Już teraz dziękujemy wszystkim biegaczom za tak liczne włączanie się w tę akcję. Nasze marzenie o wsparciu 100 beneficjentów na 10. urodziny biegu staje się naprawdę realne!

Zebrane z opłat startowych środki pomogą potrzebującym z całej Polski. W gronie beneficjentów są dwie osoby z naszego regionu. Jedną z nich (o czym już informowaliśmy wcześniej) jest Marek Rajter, który w trzecim miesiącu życia zachorował na ostre nagminne porażenie dziecięce (choroba Heinego-Medina), w wyniku czego doznał bezwładu obydwu nóg. Pieniądze zebrane w ramach biegu pozwolą na zakup nowych, wygodnych ortez.

Kolejną osobą jest Ewa Strzelecka – 45-latka, która urodziła się i wychowała w Lublinie, a od 10 lat mieszka w Warszawie. Pracę w Państwowej Straży Pożarnej rozpoczęła w 2004 roku jako szeregowy strażak. Później uczestniczyła w działaniach ratowniczo-gaśniczych, pomagając innym. Zawodowe plany pokrzyżowała jej jednak choroba nowotworowa i w efekcie amputacja nogi. Dzięki dofinansowanej przez biegaczy protezie Ewa odzyska samodzielność i możliwość swobodnego poruszania, a także będzie mogła spełnić marzenie o ukończeniu szkoły oficerskiej i dalej realizować się w pracy. Proteza pozwoli jej też na wystąpienie w pełnym umundurowaniu z regulaminowym obuwiem, co do tej pory nie było możliwe.

– Cały czas dążę do samodzielnego poruszania się bez kul. Nadal chcę mieć możliwość, aby spacerować po plaży, jeździć na rowerze, czy też hulajnodze. Zawsze byłam osobą wysportowaną, aktywną i w miarę możliwości chciałabym do tego wrócić. Mam nadzieję, że nieustanna rehabilitacja, którą prowadzę od czasu pierwszej operacji, ale też utrzymywanie dobrej sprawności fizycznej zaprocentują i szybko będę mogła zacząć realizować również swoje marzenia podróżnicze – mówi Ewa Strzelecka.

Wirtualny bieg przekracza granice

Ze względu na pandemię organizatorzy już w zeszłym roku stworzyli nową wirtualną formułę biegu, która pozwala na rywalizację w bezpiecznych warunkach. Oznacza to, że w tym roku, ponownie jak w poprzednim, nie odbędą się eventy w miastach biorących udział w sztafecie i wspólne bieganie zawodników ze wszystkich drużyn.

Każdy uczestnik (lub cała drużyna) samodzielnie wybierze czterokilometrową trasę i pokona ją 5 września, a udokumentowane wyniki prześle za pomocą dedykowanej aplikacji lub strony internetowej. Trasę można pokonać w dowolnym miejscu – w lesie, na mieście czy też na bieżni. Co więcej, biegacze mogą pokonać trasę gdziekolwiek na świecie. Drużyna trafia do generalnej klasyfikacji, kiedy wszyscy członkowie prześlą swoje indywidualne wyniki.

W ten sposób po raz drugi w biegu można wziąć udział nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Nie biegasz? Też możesz pomóc

Osoby, które nie biegają, mogą pomóc potrzebującym, włączając się w akcję Pomagam bardziej. Każda drużyna prowadzi własną zbiórkę pieniędzy poprzez stronę organizatora biegu. Te, które uzbierają najwięcej na koniec danego miesiąca (30.06, 31.07 lub 5.09), otrzymają Żółte Koszulki Lidera, zainspirowane podobnym wyróżnieniem stosowanym na wyścigu kolarskim Tour de France. W zeszłym roku w ramach akcji zebrano ponad 100 tys. złotych.

(oprac. LK)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here