Podjazd ułatwi życie

Przy ul. Racławickiej 28 powstanie podjazd. Spółdzielnia już zleciła wykonanie projektu. Inwestycja jest bardzo istotna, zwłaszcza dla mieszkańca na wózku, który z powodu stromych schodów nie może swobodnie opuszczać bloku.
Historię niepełnosprawnego świdniczanina z bloku przy ul. Racławickiej 28 opisywaliśmy w ubiegłym roku. Mężczyzna jeździ na wózku inwalidzkim. Mieszka na 3. piętrze. Chociaż w budynku są windy, to świdniczanin i tak nie może bez czyjejś pomocy opuścić bloku. Jeśli da radę zjechać na parter, to czeka go do pokonania jeszcze kilka stromych schodów. W minionym roku tłumaczył nam, że brak podjazdu do bloku zamyka go w czterech ścianach mieszkania nawet na pół roku.
Mężczyźnie pomagają znajomi i to dzięki nim udaje się mu od czasu do czasu wyjechać z bloku. Również z ich inicjatywy sprawę niepełnosprawnego świdniczanina poznały urzędy i spółdzielnia. Niestety, znajomi niepełnosprawnego świdniczanina w kolejnych instytucjach dowiadywali się, że niepełnosprawnemu nie da się pomóc. Ostatnią możliwością była budowa podjazdu z funduszu remontowego bloku. W ubiegłym roku okazało się jednak, że i z tego źródła przynajmniej na razie pieniędzy nie będzie.
– Nie mamy żadnych możliwości uzyskania dotacji na budowę podjazdu – mówiła rok temu Wiesława Wypchło, wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdniku. – Pieniądze na taką inwestycję mogą pochodzić tylko z funduszu remontowego tego bloku.
W minionym roku przy budynku trzeba było wykonać instalację przeciwpożarową. Jej wymianę zaleciła straż pożarna. Inwestycja kosztowała ponad 100 tys. zł i pochłonęła wszystkie pieniądze zebrane w funduszu remontowym budynku. W tym roku okazało się jednak, że inwestycja znalazła się w planie remontowym. Dokument już został zatwierdzony przez zarząd spółdzielni. – Przy tej inwestycji została jednak umieszczona adnotacja, że podjazd zostanie wykonany, ale tylko wówczas, jeśli znajdą się pieniądze – mówi Wiesława Wypchło.

Potrzebne środki pojawiły się po niedawnym walnym zgromadzeniu członków. Spółdzielcy zdecydowali się dofinansować z nadwyżki bilansowej fundusz remontowy tego bloku kwotą 30 tys. zł. Koszt budowy podjazdu został wstępnie wyceniony na ok. 37 tys. zł. – Zleciliśmy już wykonanie projektu tej inwestycji. Powinniśmy go mieć w ciągu miesiąca – mówi Wiesława Wypchło.
Podjazd według zapowiedzi władz spółdzielni będzie wykonany jeszcze w tym roku. Mieszkańcy Racławickiej 28 mówią, że taka inwestycja jest potrzebna. – W bloku jest sporo rodzin z małymi dziećmi. Teraz zjazd ze schodów jest tak stromy, że rodzice muszą najczęściej i tak znosić wózki – mówi pani Monika. – Kilka razy widziałam również osoby o laskach, które miały problem z pokonaniem tych kilku stopni.
– Byłem świadkiem, jak pana na wózku inwalidzkim trzeba było znosić po tych schodach. Jak najbardziej jestem za tym, żeby w bloku powstał podjazd. Myślę, że ułatwi on życie wielu osobom – dodaje pan Jacek. (kal)