Podniosą podatki i opłatę za śmieci?

– Na razie żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły – tak urząd miasta skomentował internetowy wpis prezydenta Chełma Jakuba Banaszka, w którym zasugerował, że być może trzeba będzie podnieść np. opłatę za śmieci czy podatki, bo miejska kasa zaczyna świecić pustkami.

– Podatki, chciałbym poznać Wasze zdanie – napisał w ubiegłym tygodniu na swoich mediach społecznościowych Jakub Banaszek.

Prezydent Chełma przypomniał, że te obowiązujące w naszym mieście są ustalone na poziomie z 2016/2017 roku. Jaki tego skutek? – Rocznie do budżetu miasta trafia mniej o 12 mln zł. Niższe podatki to niższa subwencja. Państwo premiuje tych, którzy mają więcej wpływów własnych. Strata to kilka milionów rocznie, mniej więcej do 80/90 procent całej kwoty z różnicy przedstawionej wyżej – oznajmił Banaszek. Prezydent podkreślił też, że miasto od 3 lat dopłaca do wywozu śmieci. Obowiązująca dziś stawka 10,9 zł miesięcznie od osoby jest jedną z najniższych w Polsce.

– Ta dopłata to 6 mln zł, a ogłoszony przetarg może spowodować wyższą dopłatę, do 10 mln zł – stwierdził. Prezydent zauważył też, że za jego kadencji obniżone zostały podatki od środków transportowych i innych. To utrata kolejnego miliona złotych w kasie miasta.

– Dzisiaj, poprzez wspomniany rok 2022, mamy wzrost na wszystkich usługach – kilkudziesięciu procent. Koszt obsługi długu – wzrost 300 procent. Do tego minimalne wynagrodzenie i inne punkty powodują kolejne milionowe potrzeby. Samorząd może swoje dochody podnieść poprzez wpływy z podatków, subwencji lub uszczelnić wydatki. Dlatego chciałbym zapytać Was o zdanie: czy w obliczu całej sytuacji, liczb Miasto Chełm powinno podnieść stawki podatkowe i urealnić śmieci? A środki te przeznaczyć na większą ilość inwestycji, rozwiązanie problemów dróg? – napisał Banaszek.

Według prezydenta realna stawka za śmieci to nie 10,9 zł, jak dziś, ale 29 zł.

– Wpis prezydenta miał na celu poznanie zdania i opinii mieszkańców. Chodziło również o rzetelne przedstawienie sytuacji od strony budżetu miasta, a także zdolności inwestycyjnych samorządu – komentuje Damian Zieliński z Urzędu Miasta Chełm. Zapewnił, że na razie nie zapadły żadne decyzje w sprawie ewentualnych podwyżek podatków lokalnych i opłat za wywóz śmieci. (kg)