Podsumowanie Chmielaków

Kilkanaście tysięcy odwiedzających, gwiazdy na scenie, kilkaset gatunków piw do przetestowania, wspaniała pogoda. Tegoroczne krasnostawskie Chmielaki można uznać za udane.


W dniach od 23 do 25 sierpnia Krasnystaw po raz 49. stał się Chmielową stolicą Polski. W tym roku wielbiciele złotego trunku mieli możliwość spróbować ponad 300 gatunków piw. Rynek Miasta Krasnystaw wypełniło kilkadziesiąt browarów, serwując przeróżne rodzaje piw mieszkańcom i gościom przybyłym do miasta. Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów jest najstarszym festiwalem piwnym w Polsce, głęboko zakorzenionym w historii naszego regionu. Jego wieloletnia tradycja zgromadziła tłumy.

Wśród zaproszonych gości byli m.in.: wicepremier Jacek Sasin, europosłanka Beata Mazurek, wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, wicemarszałkowie województwa lubelskiego Dariusz Stefaniuk i Zbigniew Wojciechowski, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, którzy wspólnie z burmistrzem Krasnegostawu Robertem Kościukiem dokonali symbolicznego zerwania pędów chmielu.

Na scenie pojawili się m.in. Sidney Polak, Happysad, Sarsa, Mezo czy Feel. W konkursie Miss Chmielaków zwyciężyła Sylwia Kozieł, tytuł pierwszej wicemiss zdobyła Sylwia Zielonka, drugiej wicemiss – Julia Bednarska, miss publiczności – Sylwia Kozieł, miss czytelników – Julia Bednarska, miss gracji – Sylwia Zielonka, a miss foto – Samanta Smolarz.

Do konsumenckiego konkursu piw zgłoszono 481 piw z 62 browarów. Grand Prix przypadło piwu Komes Porter Bałtycki z Browaru Fortuna. Trzy wyróżnienia trafiły do Browaru Jagiełło z Pokrówki. Piwo Nałęczowskie Ciemne od Jagiełły triumfowało w kat. piw ciemnych o ekstrakcie do 18 Plato, Magnus Wiśniowy został najlepszym piwem w kat. piw smakowych i aromatyzowanych, w tej samej kategorii Magnus Toffe był drugi. (k)