Podwyżka za śmieci nieunikniona

Sprawa wydaje się być przesądzona. Mieszkańcy gminy Chełm od 1 stycznia 2020 roku zapłacą więcej za wywóz śmieci. Urzędnicy kalkulują stawkę, ale wszystko wskazuje na to, że może ona oscylować w granicach nawet 15 złotych. Obecnie czteroosobowa rodzina płaci po 8 zł miesięcznie za osobę.

Gmina Chełm ogłosiła przetarg na odbiór i wywóz odpadów przez najbliższe trzy lata (2020-2022). Na ten cel zamierza przeznaczyć 6 000 000 zł, czyli średnio po 2 mln zł rocznie. Oferty złożyły dwie firmy, MPGK w Chełmie i Azart. Obie zaproponowały dużo wyższą stawkę. Miejska spółka wyceniła usługę na 7 272 387 zł, zaś druga z firm na 7 453 269 zł. Wiesław Kociuba, wójt gminy Chełm, zapowiedział, że mimo wysokich ofert, przetargu nie będzie unieważniał.

– Nie mamy gwarancji, że w drugim przetargu ceny będą korzystniejsze – mówi wójt. – Niestety, wszystkie usługi drożeją. Już w ubiegłym roku gmina dopłaciła do wywozu nieczystości ponad 100 tys. zł. W tym roku również musi dołożyć, ale w kolejnych latach na ten cel nie będzie w gminie funduszy, tym bardziej, że różnica między kwotą, jaką zaplanowaliśmy, a najtańszą ofertą jest bardzo wysoka.

Gminni urzędnicy już obliczają nowe stawki za wywóz śmieci z terenu gminy, które miałyby obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku. Po zmianie ustawy śmieciowej i wprowadzeniu szerszej segregacji, zwiększyły się też koszty wywozu odpadów. Obecnie w gminie Chełm obowiązuje stawka 8 zł za osobę, jeśli rodzina liczy do czterech osób. Za piątą i szóstą płaci się po 4 zł, a siódmą i kolejną – po 2 zł.

– Przeliczając wszystkie koszty, a także ofertę cenową złożoną do przetargu, podwyżka za wywóz śmieci może wynosić 80-90 procent i oscylować w granicach nawet 15 zł – mówi wójt Kociuba. – Ten temat będzie omawiany na jednej z najbliższych sesji rady gminy. Prawie 100-procentowa podwyżka stawki za śmieci na pewno nie spodoba się dotychczasowym sympatykom obecnego wója, nie mówiąc już o jego przeciwnikach. Na pewno jest co rozważać. Do tematu wrócimy. (s)