Podzięka za niezwykłego arcypasterza

Dokładnie w niedzielę 29 maja minęło 50 lat od dnia otrzymania sacry biskupiej przez Bolesława Pylaka. Z tej okazji, w przeddzień rocznicy, w archikatedrze lubelskiej odbyła się msza dziękczynna za pół wieku posługi biskupiej abp. Bolesława z udziałem abp. Stanisława Budzika, abp. Stanisława Gądeckiego, abp. Józefa Michalika, całego lubelskiego duchowieństwa i rzeszy wiernych. Niestety, ze względu na stan zdrowia w uroczystości nie mógł osobiście wziąć udziału sam czcigodny jubilat.
– Jest za co dziękować. Arcybiskup Bolesław jest żywym przykładem wytrwania w wierności Bogu, Kościołowi i ojczyźnie – mówił podczas sobotniej uroczystości w archikatedrze abp senior Józef Michalik, a abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, dziękował jubilatowi za okres jego posługi dla archidiecezji lubelskiej. – Dziękuję za ten przykład miłości tajemnej pochodzącej z góry, który przekazywałeś przez cały ten okres swojego kapłaństwa i biskupstwa – powiedział przewodniczący KEP.
Z okazji obchodów listy gratulacyjne i podziękowania przesłali jubilatowi m.in. papież Franciszek, prezydent Andrzej Duda i abp Stanisław Dziwisz. Samego jubilata, który jest najstarszym biskupem w Polsce, ze względu na stan zdrowia i wiek nie było na uroczystości. Zebrani wysłuchali odtworzonego nagrania, w którym abp Pylak podziękował za wszystkie lata swojego życia. – Patrząc w przeszłość, nasuwają mi się słowa „Deo gratias” – usłyszeli zebrani. Padły także słowa przeprosin za wszelkie zło, które jubilat mógł w tym czasie wyrządzić bliźnim oraz za wszelkie błędy w biskupiej posłudze, które mógł popełnić ze swojej ludzkiej ułomności.

Abp Bolesław Pylak urodził się 20 sierpnia 1921 roku. W czasie II wojny światowej uczestniczył w ruchu oporu i rozpoczął przygotowanie do kapłaństwa w seminarium duchownym. Święcenia prezbiteratu przyjął 29 czerwca 1948 roku z rąk ówczesnego biskupa lubelskiego Stefana Wyszyńskiego. Studiował teologię dogmatyczną na katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a następnie pełnił funkcję wykładowcy i profesora KUL. Przez wiele lat był wicerektorem seminarium duchownego. 14 marca 1966 roku został mianowany przez papieża Pawła VI biskupem pomocniczym w Lublinie, a święcenia przyjął 29 maja 1966 roku z rąk biskupa lubelskiego Piotra Kałwy, na tydzień przed lubelskimi uroczystościami milenijnymi. W latach 1975-1997 pełnił posługę biskupa diecezjalnego i Wielkiego Kanclerza KUL, a od 1992 roku arcybiskupa metropolity lubelskiego. Gdy w 1997 roku apb. Bolesław Pylak przechodził na emeryturę, lublinianie doceniając jego osobę i postawę, przyznali mu tytuł Honorowego Obywatela Lublina.(R)