Połączeni dziedzictwem, słowem i tańcem

Pierwsza odsłona miała miejsce w miniony weekend, a w najbliższy, w dniach 17-18 września, ich kontynuacja. Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się w Lublinie i regionie, jak zawsze w drugi i trzeci weekend września. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach EDD jest bezpłatny.

W programie wydarzeń znajdują się m.in.: odsłonięcie muralu, widowiska obrzędowe, warsztaty tkackie czy własnoręczne zdobienie wyrobów ceramicznych. Również wystawy fotografii i spacery po muzeach szlakami tematycznymi – tak wygląda najkrótsza zapowiedź tego, co będzie się działo w naszym województwie podczas dorocznej imprezy.

Zainaugurowane tydzień temu 30. Europejskie Dni Dziedzictwa w tym roku przebiegają pod hasłem „Połączeni dziedzictwem”. A więc czeka nas wspólne odkrywanie lokalnej spuścizny historycznej. Na tegorocznej mapie wojewódzkiej EDD nie zabraknie zwiedzania ekspozycji muzealnych, na które zapraszają Muzeum Czartoryskich w Puławach, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Kockie Stowarzyszenie Oświatowo-Regionalne czy Państwowe Muzeum na Majdanku i Piwnica Pod Fortuną w Lublinie.

Z kolei w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie obchody EDD będą przebiegały pod hasłem „Połączeni słowem”. Tutaj przygotowano sesję naukową i wystawę pt. „Józef Ignacy Kraszewski – dziennikarz, redaktor, wydawca, drukarz.” W wydarzeniu wezmą udział zarówno znawcy twórczości pisarza, jak i specjaliści w dziedzinie mediów. Na towarzyszącej wystawie zostanie pokazany szeroki wachlarz tytułów, periodyków, wydawnictw redagowanych przez Kraszewskiego, w których publikował. Również wybrane artykuły prasowe oraz fragmenty jego wypowiedzi, m.in. list do redakcji „Athenaeum”. Wystawa zaprezentuje warsztat i XIX-wieczne maszyny drukarskie.

Inne atrakcje Dni Dziedzictwa

Natomiast „Połączeni w tańcu od średniowiecza po lata 20-te”, to propozycja lubelskiej Fundacji Belriguardo. Warsztaty oraz spektakl taneczny odbędą się w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. Spektakl „Połączeni w tańcu…” jest oknem na świat czasów minionych. Tancerze – poprzez stroje, muzykę, tańce i narrację – przybliżą charakterystyczne elementy dla poszczególnych wieków. Będzie można zobaczyć zarówno prasłowiańskie obrzędy, średniowieczne i renesansowe obyczaje, jak i XVII-wieczną ilustrację z fresków w Kamienicy pod Fortuną, XIX-wieczne tańce, a także poczuć klimat lat 20. i 30. XX wieku.

„Wymalowane dziedzictwem” to tytuł wydarzenia, które odbędzie się w Gołębiu. Centralnym punktem obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w tej miejscowości będzie odsłonięcie muralu upamiętniającego postać hetmana Stefana Czarnieckiego, ale i jego bitwę ze Szwedami przegraną pod Gołębiem w lutym 1656 r.

Wśród propozycji EDD znajdzie się także coś dla miłośników rękodzieła. Na warsztaty ze zdobienia kafli motywami huculskimi zaprasza Dom Kuncewiczów – Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Natomiast piękno i symbolikę ikon będzie można wspólnie odkrywać w Muzeum Wsi Lubelskiej podczas przygotowanych warsztatów z malarstwa ikonowego.

Wzmiankowane wydarzenia to jedynie część atrakcji organizowanych w ramach tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w Lublinie i województwie, gdzie funkcję koordynatora EDD pełni od 2014 roku właśnie Muzeum Wsi Lubelskiej.

Pełny program drugiego weekendu imprezy znajdziemy w witrynie www.edd.nid.pl. Marek Rybołowicz