Policyjne rezerwy na wypadek kryzysu

Prawie każdy mały chłopiec marzy o zostaniu policjantem. Siedemnastu dorosłym z Chełma i powiatu chełmskiego to się udało. Na jeden dzień założyli mundur i wzięli pałki w dłoń. W ramach ćwiczeń na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa w kraju.

Zgodnie z zarządzeniem prezesa Rady Ministrów w niedzielę (18 września) w 74 jednostkach policji w całym kraju przeprowadzone zostały ćwiczenia obronne pod kryptonimem „Tarcza 16”. Celem tajemniczej akcji (największej tego typu w historii powojennej policji) było uzupełnienie szeregów policji rezerwistami wyznaczonymi przez wojskowe komendy uzupełnień. Symulacja miała na celu sprawdzenie, jak szybko i ile osób udałoby się zmobilizować w sytuacji kryzysowej.
Z samego rana grupa siedemnastu chełmskich rezerwistów zawitała do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6.

Przebrani w policyjne mundury, z pałkami i kajdankami przy pasie, przeszli m.in. musztrę, kurs pierwszej pomocy, poznali taktykę przeprowadzania interwencji i obejrzeli pokaz podstawowych rodzajów broni wykorzystywanej w policji. A przede wszystkim dowiedzieli się, jakie byłyby ich zadania i obowiązki w momencie militaryzacji jednostki, a także, w jakich przypadkach mogliby zastosować środki przymusu.
Rezerwiści o planowanych ćwiczeniach wiedzieli od już dawna, a kilka tygodni temu pracownicy komendy dzwonili, by potwierdzić obecność. Chętnych byłoby jeszcze więcej, ale… nie dla wszystkich wystarczyło mundurów. Jak udało się nieoficjalnie dowiedzieć od jednego z powołanych do rezerwy, właśnie taką informację otrzymał z komendy: „Przepraszamy, ale nie mamy munduru w pańskim rozmiarze”. Gdyby nie chodziło o symulację, lecz o realne zagrożenie w państwie i konieczność natychmiastowego zebrania jednostki, takie tłumaczenie byłoby dość komiczne. Mundurowi zapewniają jednak, że taka odpowiedź na pewno nie mogła paść wprost, a przy ostatecznym doborze załogi kierowano się względami logistycznymi.
– Do udziału w przedmiotowych ćwiczeniach w pierwszej fazie doboru wytypowano około 30 rezerwistów. Mając na względzie kryteria doboru, m.in. wiek, miejsce zamieszkania czy też posiadane przeszkolenie w formacjach mundurowych, w końcowej fazie do ćwiczeń zaproszonych zostało 20 mężczyzn. Trzej przedstawili zwolnienia lekarskie – tłumaczy asp. Ewa Czyż, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Chełmie. (pc)