Połowa zaszczepionych

Zdjęcie zrobione w 1901 roku w czasie jednej z ostatnich dużych epidemii ospy prawdziwej w Anglii. Przedstawia dwóch chłopców w wieku 13 lat, którzy chorowali na ospę prawdziwą. U niezaszczepionego chłopca po lewej stronie rozwinęła się pełnoobjawowa ospa prawdziwa z krostami na całym ciele, skoncentrowanymi na twarzy i ramionach. U chłopca zaszczepionego rozwinęły się słabe objawy ospy, pojedyncze krosty.

Ponad połowa mieszkańców Chełma jest w pełni zaszczepionych przeciwko Cowid-19. W powiecie chełmskim podobny wskaźnik jest jeszcze tylko w Rejowcu Fabrycznym. W pozostałych gminach zaszczepiona jest mniej niż połowa mieszkańców, choć ostatnio szczepienia trochę przyspieszyły.

Po świętach znowu wzrosła liczba zakażonych Covid-19. Medycy apelują, aby się szczepić. Bez tego czekają nas kolejne obostrzenia i paraliż codzienności. Te argumenty nie przemawiają do antyszczepionkowców. Pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie postanowili przemówić do ich wyobraźni drastycznymi zdjęciami. Zamieścili je na FB wojewódzkiego sanepidu. W komunikacie czytamy: „Trzy historyczne zdjęcia, które jasno ilustrują jak działają szczepionki, nawet jeśli objawy choroby wystąpią u osób zaszczepionych (tzw. infekcje przełamujące). Bardzo łatwo odgadnąć, kto na zdjęciu był wcześniej szczepiony.”

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną, trochę więcej chełmian zapisuje się na szczepienia. Zarówno w ubiegłym tygodniu, jak i tym od 10 stycznia br. w Miejskim Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Chełmie był komplet osób zapisanych na szczepienia przeciwko Covid-19.

– Zainteresowanie szczepieniami jest trochę większe w ostatnim czasie, ale zawsze może być lepiej pod tym względem – mówi Mariusz Żabiński, dyrektor MSP ZOZ w Chełmie. – Coraz więcej rodziców decyduje się zaszczepić dzieci w wieki 5-11 lat. Niestety, liczba zakażeń niepokoi.

Marginalne zainteresowanie jest z kolei szczepieniami przeciwko grypie. W tym przypadku też dla wszystkich pełnoletnich osób są one bezpłatne (zmieniło się to, bo jeszcze niedawno na darmowe szczepionki przeciwko grypie mogli liczyć seniorzy i pracownicy niektórych grup zawodowych).

Przedstawia troje dzieci przebywających w szpitalu, chorych na ospę prawdziwą. Dzieci po lewej i prawej stronie były wcześniej szczepione, stąd widoczne są u nich tylko pojedyncze krosty ospowe. Nieszczepione dziecko w środku było już całe pokryte krostami. Po zeschnięciu i odpadnięciu krost, często pozostawały nieodwracalne blizny. Pełnoobjawowa ospa prawdziwa była związana z ciężkimi powikłaniami.

W mieście więcej zaszczepionych

Poziom zaszczepienia mieszkańców przeciwko Covid-19 w poszczególnych miastach i gminach prezentuje rządowy serwis gov.pl. Dane są aktualizowane każdego dnia. Według zestawienia,

7 stycznia, w Chełmie w pełni zaszczepionych było 32 009 osób, tj. 52,3 proc. mieszkańców (dla porównania na koniec czerwca ub.r. było to 18 290 osób tj. 29,9 proc. chełmian). Chełm ma najlepszy pod tym względem wynik spośród samorządów powiatu chełmskiego. W dalszej kolejności jest miasto Rejowiec Fabryczny – 50,7 proc., a następnie gminy wiejskie: Dubienka – 49,7 proc. (mimo, że jest najmniejsza od początku była w czołówce gmin powiatu pod względem szczepień przeciwko Covid-19), Białopole – 47,2 proc., Leśniowice – 46,3 proc., Wojsławice – 45,4 proc., Wierzbica – 44,2 proc., Kamień – 44,1 proc., Żmudź – 43,9 proc., Rejowiec (gmina miejsko-wiejska) – 42,9 proc., Ruda-Huta – 42,4 proc., Siedliszcze (gmina miejsko-wiejska) – 41,5 proc., Chełm – 40,8 proc., Dorohusk – 40,3 proc., Sawin – 39,7 proc. Na ostatnim miejscu w powiecie chełmskim pod względem liczby mieszkańców w pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19 jest gmina Rejowiec Fabryczny – 37,5 proc. Dla porównania Lublin ma 58,1 proc. w pełni zaszczepionych mieszkańców, Zamość – 51 proc., Biała Podlaska – 51,6 proc., a Włodawa – 55,3 proc. (mo)

Fotografie i opisy pochodzą z komunikatu Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie, zaczerpnięte z portalu szczepienia.info (źródło – https://historyofvaccines.blog/…/three-historical…/)

Zdjęcie zrobione w Wirginii w USA w 1904 roku.
Po lewej Pig Robinson, nigdy nie szczepiony, zlewająca się ospa”.
Po prawej: Wm (William) Butler. Zaszczepiony w wieku 5 lat. Umiarkowane objawy. Łagodna ospa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here