Polski Ład wkracza na gminne ulice

W ramach Polskiego Ładu powstanie m.in. przedłużenie ul. Fijałkowskiego, stanowiące połączenie ul. Szeligowskiego z ul. Milenijną

Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie ogłosił przetarg na realizację pierwszego z dwóch zadań, na które Lublin otrzymał dofinansowanie w ramach pierwszego naboru do Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. W ramach tego kontraktu powstaną ul. Brata Alberta z ul. Kuncewiczowej, ul. Oczki, brakujący odcinek ul. Wapowskiego oraz droga łącząca ul. Szeligowskiego z ul. Milenijną. ZDiM ma na to 5,3 mln zł.

W części obejmującej budowę ul. Brata Alberta i ul. Kuncewiczowej na Dziesiątej powstaną nowe odcinki ulic i ciągów pieszo-jezdnych z kostki brukowej oraz przyległe do nich chodniki, również z kostki. Dziś są to uliczki gruntowe. Wybudowane zostanie także oświetlenie. Ponadto powstaną tu wyczekiwane przez mieszkańców kanalizacje: sanitarna, wodociągowa i deszczowa, a  sieć gazowa zostanie przebudowana.

Usytuowana także w dzielnicy Dziesiąta ul. Wojciecha Oczki otrzyma w miejsce sfatygowanego destruktu asfaltowego nową nawierzchnię bitumiczną o szerokości 5 metrów. Po obu stronach wybudowane będą chodniki z kostki, przy czym ten po stronie lewej ma być szerszy oraz wzmocniony, tak aby możliwe było parkowanie na jego części. Dodatkowo powstanie tu kanalizacja deszczowa i przyłącze wodociągowe MPWiK.

Na Wrotkowie powstanie brakujący, a bardzo oczekiwany przez mieszkańców, odcinek ul. Bernarda Wapowskiego. Połączy on ul. Domeyki z ul. Samsonowicza i tym samym umożliwi przejazd całą ul. Wapowskiego od ul. Wolińskiego, aż do ul. Nałkowskich. Oprócz asfaltowej nawierzchni jezdni, po jej obydwu stronach powstaną chodniki, oświetlenie i 24 miejsca parkingowe, w tym 2 dla osób niepełnosprawnych. Bezpieczeństwo pieszym ma zapewnić wyniesione przejście przy skrzyżowaniu z ul. Domeyki, a zapędy kierowców dodatkowo powinien utemperować próg zwalniający za ul. Samsonowicza.

Z kolei na Czechowie Południowym wybudowane będzie połączenie ul. Szeligowskiego z ul. Milenijną. Nowa droga powstanie na przedłużeniu ul. Fijałkowskiego i będzie stanowić dodatkowy wyjazd z dużego osiedla przy ul. Organowej, która dziś mocno korkuje się w godzinach porannych. Na niezagospodarowanym dotąd terenie powstanie asfaltowa jezdnia z chodnikami z kostki betonowej. Będą też latarnie i 8 miejsc parkingowych. Dzięki nim zniknąć powinny auta zastawiające nielegalnie od lat trawnik w tym rejonie. Nim ruszą prace drogowe zostanie wykonana kanalizacja.

Wszystkie roboty zaplanowane w ramach tego kontraktu mają zostać wykonane w zaledwie 9 miesięcy. Potencjalni wykonawcy mają zaś czas na składanie ofert tylko do 20 grudnia bieżącego roku. Szacunkowa wartość zadania pod nazwą „Budowa dróg gminnych w osiedlach mieszkaniowych w Lublinie” sięga 5,3 mln zł, z czego okrągłe 5 mln stanowi dofinansowanie uzyskane w ramach rządowego programu Polski Ład.

Niedługo miasto powinno ogłosić kolejny przetarg obejmujący drugi z lubelskich projektów, który uzyskał dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych. Zadanie nazwane „Przebudowa układu drogowego w północno-zachodnich dzielnicach Lublina” obejmie budowę ul. Bliskiej i ul. Skowronkowej w dzielnicach Sławin oraz Szerokie, a jego wartość wynosi ok. 31,6 mln zł.

Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here