Ponad pół tysiąca uwag pełnych strachu i przerażenia

Ponad pół tysiąca uwag wpłynęło w ciągu tygodnia do raportu oddziaływania na środowisko składowiska odpadów, które chce urządzić na Zadębiu firma Eko Dyś.

Wymieniony we wspomnianym raporcie tonaż poszczególnych kategorii odpadów może budzić obawy nie tylko mieszkańców pobliskiego osiedla domów socjalnych przy ul. Grygowej, ale i całej dzielnicy Hajdów-Zadębie oraz okolicznych hurtowni spożywczych i innych firm. Oto niektóre z nich: 30 ton osadów z klejów, 30 ton kwasów trawiących, 30 ton emulsji olejowych, 30 ton olejów silnikowych, 50 ton opon, 90 ton chemikaliów zawierających odpady niebezpieczne, 30 ton azbestu, 30 ton baterii i akumulatorów, 10 ton leków, 35 ton innych odpadów chorobotwórczych itd. – inwestor podaje 107 pozycji odpadów, które chce umieścić na tym składowisku. Niektóre nie w dziesiątkach, a w setkach ton.

– Sam zebrałem 127 uwag, „Ekologiczny Lublin” zebrał ich 400 – mówi Jacek Skiba, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Hajdów-Zadębie. – To jest bomba biologiczna, wielkie zagrożenie pożarowe i to w takiej bliskości od osiedla mieszkalnego, od firm spożywczych i od innych firm. Firma Eko Dyś ma duże doświadczenie w utylizacji odpadów budowlanych, ale nie rozumiem po co zamierza w jednym miejscu zbierać dziesiątki, a nawet setki ton innych, w dodatku tak niebezpiecznych odpadów. 30 ton wygarbowanych skór zawierających toksyczny chrom, dziesiątki ton substancji łatwopalnych, trudno wyobrazić sobie skalę zagrożenia. Przecież te zawirusowane odpady mogą roznieść szczury, a toksyczne czynniki może uwolnić błąd pracownika. Nieopodal jest hurtownia spożywcza, która zaopatruje jedną z sieci marketów.

Uwagi do wspomnianego raportu oddziaływania na środowisko można było zbierać do 19 stycznia. W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o alarmie jaki podniosła w tej sprawie posłanka Marta Wcisło (KO), radna miejska Magdalena Kamińska (klub radnych prezydenta Krzysztofa Żuka) oraz przewodniczący zarządu dzielnicy Jacek Skiba. Firma Eko Dyś zapewnia, że dołoży starań, żeby składować odpady w sposób bezpieczny. Do raportu i uwag odniesie się teraz Wydział Ochrony Środowiska UM Lublin. (l)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here