Postępy na pasie

Trwa budowa betonowego pasa startowego Akademickiego Lotniska w Depułtyczach Królewskich, należącego do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Warstwa ścieralna pasa jest już gotowa. Wybudowano też lądowisko dla śmigłowców.

Prace związane z układaniem warstwy ścieralnej na drodze startowej Akademickiego Lotniska w Depułtyczach Królewskich zakończono pod koniec października br. Wybudowano także helipad, czyli lądowisko dla śmigłowców. To jedne z ostatnich, ważniejszych etapów realizacji ważnej, dużej inwestycji PWSZ w Chełmie.

– Następne etapy prac to uzbrojenie w instalację elektryczną i ustawianie lamp krawędzi drogi startowej, lamp progowych oraz montaż opraw świateł ścieżki podejścia PAPI i opraw świateł wskaźnika ścieżki schodzenia HAPI – informuje PWSZ w Chełmie. – Istotną częścią prac, które zostaną wykonane w najbliższym czasie, jest montaż wskaźników kierunku wiatru oraz montaż systemu sterowania oświetleniem. Wszystkie te elementy tworzą całość całego systemu, niezbędnego do zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie wykonywania operacji lotniczych.

Dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, rektor PWSZ w Chełmie, jest zadowolony z postępu prac.

– Do końca roku powinnyśmy zakończyć prace budowlane na lotnisku – mówi A. Tofil, prof. PWSZ w Chełmie. – Liczymy jeszcze na dofinansowanie z budżetu państwa: ponad 6 mln zł na budowę utwardzonej drogi kołowania. Jej budowa powinna potrwać około pół roku.

Koszt budowy utwardzonej drogi startowej na lotnisku w Depułtyczach Królewskich wyniesie ponad 21,5 mln zł. PWSZ w Chełmie na ten cel otrzymała ponad 16 mln zł z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Z własnego budżetu uczelnia dołożyła około 5 mln zł. Inwestycję realizuje firma Pref-Bet Wytwórnia Mas Bitumicznych, Betonu i Prefabrykatów z siedzibą w gminie Wierzbica. (mo, fot. PWSZ Chełm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here