Kapitalny remont ul. Piłsudskiego, zlecenie opracowania dokumentacji technicznej na przebudowę ulic Okrzei i Poniatowskiego – to drogowe cele powiatu krasnostawskiego w mieście Krasnystaw na bieżący rok.
Władze powiatu krasnostawskiego planują kolejne drogowe inwestycje w mieście Krasnystaw. Przypomnijmy, w poprzedniej kadencji wykonano zadania, na które mieszkańcy czekali od wielu lat. Tak było w przypadku ulicy Granicznej. Oprócz niej przebudowano ul. Tokarzewskiego, ul. Kościuszki oraz ul. Sobieskiego na odcinku od Chmielnej do Bojarczuka.
Na obecną kadencję zarząd powiatu ma również ambitne plany. Strategiczną miejską inwestycją wydaje się być przebudowa całej ul. Okrzei, od skrzyżowania z PCK i Matysiaka, aż do ronda i ul. Polewanej.
– W pierwszym etapie planujemy zlecić opracowanie dokumentacji technicznej – mówi Marek Nowosadzki, wicestarosta krasnostawski. – Pieniądze w budżecie na ten cel mamy zarezerwowane. Jesteśmy po słowie z burmistrzem Krasnegostawu Danielem Miciułą i miasto również dołoży się do projektu. Nie wiemy jeszcze, kiedy ogłosimy przetarg na wyłonienie biura projektowego, ale na pewno będzie to bieżący rok. Ponieważ zakres prac jest szeroki, opracowanie pełnej dokumentacji może zająć od 12 do 18 miesięcy.
Ul. Okrzei po przebudowie, oprócz wymienionej nawierzchni, ma mieć nowe chodniki, ścieżkę rowerową i niewykluczone też, że sygnalizację świetlną. Chodzi o skrzyżowanie z ulicami Matysiaka, Oleszczyńskiego i PCK. – Jest ono kolizyjne, celem inwestycji będzie poprawa bezpieczeństwa na całej długości ul. Okrzei, ale to już projektant zaproponuje nam konkretne rozwiązania – podkreśla Marek Nowosadzki.
Wielce prawdopodobna jest też wymiana infrastruktury podziemnej, czyli sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i burzowej.
Żeby przebudować Okrzei, powiat musi postarać się o zewnętrzne fundusze. – To będzie bez wątpienia największa drogowa inwestycja powiatu, jeśli chodzi o koszty. Kosztorys poznamy wtedy, gdy będzie już gotowa dokumentacja i wydane pozwolenie na budowę. Bez pomocy z zewnątrz, sami jednak nie damy rady – uważa wicestarosta.
Władze starostwa liczą, że inwestycję uda się w całości zrealizować do końca obecnej kadencji. – Jeśli zostaną uruchomione odpowiednie programy, z których samorządy będą mogły korzystać, szanse na to są naprawdę duże. Przebudowę całej ulicy i tak trzeba będzie podzielić na przynajmniej dwa etapy – zaznacza Nowosadzki.
Oprócz ul. Okrzei zarząd powiatu w bieżącym roku planuje również wykonanie dokumentacji technicznej na przebudowę całej ul. Poniatowskiego. W bardzo złym stanie technicznym jest przede wszystkim nawierzchnia na odcinku od Jana Pawła II do Szkolnej. Niebawem natomiast zostanie ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy przebudowy odcinka ul. Piłsudskiego, od skrzyżowania z ul. Konopnickiej do Granicznej. Powiat inwestycję zamierza zrealizować wspólnie z miastem. Oba samorządy w swoich tegorocznych budżetach na ten cel zarezerwowały po około 1,5 mln zł. (d)