Powiat włodawski bez posła i senatora

Starosta Andrzej Romańczuk zdobył 3205 głosów. Tylko czy aż?

Zgodnie z naszymi przewidywaniami żaden kandydat z powiatu włodawskiego nie miał realnej szansy na zdobycie mandatu posła czy senatora.

Wybory, wybory i po wyborach. W powiecie włodawskim najwięcej głosów uzyskało PiS (52%), jednak jest to najsłabszy wynik tej partii na Lubelszczyźnie wśród powiatów ziemskich. Mocno promowany Mariusz Zańko (lista PiS) ze spodziewanych 6-7 tys. głosów uzyskał nieco ponad 3600. Ostatecznie dało mu to 14. wynik na liście, a „biorących” było z tej listy ośmioro. Warto dodać, że przed czterema laty jego partyjny kolega Wiesław Holaczuk zdobył tysiąc głosów więcej, co oczywiście też nie dało mu mandatu posła. W tych wyborach, aby zostać posłem z PiS w naszym okręgu, trzeba było mieć prawie 8 tys. głosów.

Z kolei drugi najlepszy wynik (3205 w całym okręgu) pośród startujących kandydatów z powiatu zdobył starosta Andrzej Romańczuk (PSL). Jego wynik o tyle zasługuje na podkreślenie, że wielu przed wyborami wieszczyło mu wynik o połowę gorszy. To m.in. dzięki głosom na niego oddanym lista PSL osiągnęła w powiecie najlepszy wynik na Lubelszczyźnie – aż ponad 18-procentowe poparcie (w okręgu niecałe 12%, zaś w całym kraju niecałe 9%). – Wystartowałem w tych wyborach z myślą o wygranej – mówi Romańczuk. – W obecnej sytuacji politycznej było o to bardzo trudno. Dziękuję wszystkim osobom, które oddały na mnie swój głos. Jest to dla mnie swoisty mandat zaufania, dlatego w dalszym ciągu będę ciężko i uczciwie pracował dla dobra powiatu włodawskiego.

Troje pozostałych kandydatów z powiatu uzyskało słabe wyniki. Z lewicy Łucja Pamulska otrzymała łącznie 628 głosów (ósmy wynik na swojej liście). Jej partyjny kolega Jacek Chęć dostał 316 głosów.

Spośród kandydatów powiatowych najgorszy wynik uzyskał członek Platformy Obywatelskiej Mariusz Kowalewski. Otrzymał 147 głosów, ale nie był to bynajmniej najgorszy wynik na tej liście.

Do senatu kandydował Rafał Stachura z Kolonii Kulczyn. I tu niepodziewanie jego dobry wynik. W konkurencji z takim gigantem jak Józef Zając (PiS) uzyskał aż 31% głosów, zdobywając ponad 31 tys. głosów. Oczywiście nie pozwoliło mu to zostać senatorem, ale na pewno wstydu ziemi włodawskiej nie przyniósł. (gd)

Wyniki wyborów do sejmu (13.10.2019 r.) w powiecie włodawskim:

  • Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość 8731 głosów – 52,84%
  • Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe 2978 głosów – 18,02%
  • Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni 2380 głosów – 14,40%
  • Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej 1397 głosów – 8,45%
  • Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość 894 głosów – 5,41%
  • Komitet Wyborczy Wyborców Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy 143 głosów – 0,87%

    Razem 16523 głosów oddanych w powiecie włodawskim.