Powiat włodawski znów bez kasy

– To już nawet nie jest śmieszne, to po prostu skandal! – mówi Andrzej Romańczuk, starosta włodawski, dowiedziawszy się, że wnioski złożone przez powiat nie tylko nie otrzymały dofinansowania, ale zajęły ostanie trzy miejsca na liście rezerwowej Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

21 kwietnia rząd przyznał kolejne pieniądze na remont i budowę nowych dróg w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Województwo lubelskie otrzyma 289 mln zł, które przeznaczy na remont i budowę nowych dróg. Pozytywną akceptację uzyskało 48 wniosków powiatowych i 118 gminnych.

Fundusz ten to wsparcie realizacji zadań na drogach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Do województwa lubelskiego trafiło już – w latach 2019-2020 – ponad 613 mln zł. Z tegorocznego rozdania w realizacji będzie kolejne 364 km dróg powiatowych i 161 km dróg gminnych.

Niestety, po raz kolejny – zdaniem wielu samorządowców – ujawniło się polityczne tło przyznawania tych środków. Najjaskrawszym tego przykładem jest porównanie przyznanych dotacji dla powiatu chełmskiego (w którym współrządzi PiS) i powiatu włodawskiego (gdzie PiS jest w opozycji). Ten pierwszy otrzymał dofinansowanie na pięć swoich dróg w wysokości, bagatela, ponad 55 mln zł! Natomiast powiat włodawski złożył trzy wnioski, prosząc o dofinansowanie trzech dróg – łącznie w wysokości 6 mln zł (na terenie gmin: Urszulin, Hańsk, Hanna i Wola Uhruska). Nie dość, że nie otrzyma nic, to jeszcze wnioski zostały uznane za najgorsze i znalazły się na ostatnich miejscach listy rezerwowej (odpowiednio: 25., 26. i 27. miejsce). Oczywiście bez żadnych realnych szans na dofinansowanie.

– To jest przykre, że rząd pomija powiat włodawski, jeden z najbiedniejszych w Polsce – mówi starosta. – Nie tylko pomija, ale wręcz ostentacyjnie pokazuje, gdzie ma jego mieszkańców. Bo tu nie chodzi o to, że to Romańczuk czy inny starosta nie otrzymał tych pieniędzy. To ukarani zostali mieszkańcy powiatu włodawskiego tylko dlatego, że akurat tu nie rządzi lub współrządzi samorząd PiS. To już kolejne takie potraktowanie przez rządzących naszych mieszkańców, którzy w większości głosowali na PiS. Jeżeli tak ma wyglądać „dobra zmiana”, to oby zakończyła się jak najszybciej.

Przy okazji warto dodać, że dofinansowania nie otrzymały także: gmina Urszulin (starała się o przebudowę drogi w tej miejscowości, dofinansowanie 600 tys. zł), miasto Włodawa (ul. Wspólna, dofinansowanie 435 tys. zł), gmina Włodawa (droga w Szumince, dofinansowanie 300 tys. zł). Na pocieszenie jest fakt, że tej ostatniej gminy (Włodawa) dwa wnioski uzyskały akceptację komisji. Podobno uzyskały ja tylko dlatego, że są to zadania kontynuowane lub wieloletnie, nie zaś nowe i jednoroczne. Za pieniądze z tego funduszu jeszcze w tym roku wyremontowana będzie droga w Okunince (dł. 950 m, dof. 642 tys. zł) i w Susznie (dł. ok. 1400 m, dof. 891 tys. zł).

Oprócz wsparcia RFRD gminy i powiaty (głównie „swoje”) Lubelszczyzny dofinansowanie otrzymały wcześniej w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W latach 2020-2021 było to 914 mln zł. Wówczas powiat włodawski został także przykładnie „ukarany” całkowitym odcięciem dofinansowania rządowego, które faktycznie pochodzi ze środków Unii Europejskiej. (pk)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here