Powrót do szkół

Jedni uczniowie czekali na to jak na zbawienie, inni wręcz przeciwnie. Po półrocznej przerwie w nauce stacjonarnej, cała młodzież wkrótce wraca do szkolnych ław. Nie na długo, bo za pasem koniec roku szkolnego, a w międzyczasie jeszcze sporo wolnego.

Od 26 kwietnia dzieci z klas 1-3 podstawówek przeszły u nas na nauczanie hybrydowe, tj. na zmianę – nauka zdalna i stacjonarna. Na zajęcia w szkołach mogło być 50 procent dzieci, reszta uczyła się w tym czasie online, w domu. Harmonogramy zajęć opracowywały szkoły. W jednych placówkach połowa uczniów chodziła do szkoły przez tydzień, a kolejny tydzień nauki stacjonarnej planowano dla pozostałych (tak było np. w SP nr 11 w Chełmie). W innych podstawówkach jedni uczniowie na zmianę uczyli się przez dwa dni w szkole, a trzy dni w domu (tak było np. w SP nr 8 w Chełmie).

Ale od 4 maja nauka hybrydowa dla uczniów klas 1-3 się kończy i oni wszyscy wracają do nauczania stacjonarnego. Za to naukę hybrydową od 15 maja rozpoczną ich starsi koledzy z klas 4-8, a także szkół średnich, którzy od jesieni uczą się tylko zdalnie. W szkołach znowu trzeba przygotować odpowiednie harmonogramy zajęć. Będzie to większe wyzwanie, bo dotyczy większej liczby uczniów.

– Aby je przygotować musimy mieć rozporządzenie, bo na tej podstawie będziemy sporządzać plany – mówi Beata Tomaszczuk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Chełmie. – Przywykliśmy już do tego, aby w szybkim tempie dostosowywać się do wytycznych, bo takie mamy czasy. Cieszymy się, że uczniowie wracają do szkół, bo bardzo brakuje im tych relacji z rówieśnikami i zajęć w szkole.

Od 29 maja, czyli na miesiąc przed końcem roku szkolnego, rozpoczyna się nauka stacjonarna dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i średnich. Część młodzieży zasiedziała się w domach i nie chce jednak wracać do szkoły przed wakacjami. Wielu takich uczniów z całego kraju skrzyknęło się za pośrednictwem mediów społecznościowych i podpisują się w tej sprawie pod internetową petycją. Tak, czy inaczej dni nauki wcale nie zostało już w tym roku szkolnym dużo. Od 25 do 27 maja przeprowadzany ma być egzamin ósmoklasisty, a wtedy dla pozostałych, nieegzaminowanych uczniów będą to dni wolne od nauki. Niedługo potem wypada Boże Ciało i długi weekend.

Następnie można już odliczać dni do wakacji. Niestety, w międzyczasie trzeba liczyć się z tym, że przypadki zakażeń będą się zdarzać. Parę tygodni temu, gdy większość szkół i przedszkoli była zamknięta, publikowany przez Kuratorium Oświaty w Lublinie wykaz placówek oświatowych, w których potwierdzono przypadki Covid-19, przez kilka dni pod rząd nie zawierał żadnych pozycji. Pod koniec ubiegłego tygodnia było już inaczej. W wykazie tym widniało łącznie około dwudziestu przedszkoli, podstawówek i szkół specjalnych z województwa lubelskiego z potwierdzonymi przypadkami Covid-19. Nie dotyczyło to placówek z Chełma i powiatu chełmskiego. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here