Poznaj uczelnie i kierunki studiów

W piątek, 18 września, odbędzie się 14. edycja lubelskiego Salonu Maturzystów Perspektywy – corocznego wydarzenia, podczas którego abiturienci mogą zapoznać się ze szczegółami czekającej ich matury, ofertą wyższych uczelni i zasadami rekrutacji. .Tym razem, ze względu na sytuację epidemiczną, będą to spotkania online. Lubelska edycja odbędzie się w piątek 18 września br.


Salon Maturzystów odbywa się we wrześniu, gdyż – zgodnie z prawem oświatowym – do końca tego miesiąca uczniowie muszą złożyć dyrektorowi szkoły deklaracje odnośnie przedmiotów dodatkowych, które chcą zdawać na przyszłorocznej maturze. A to zależy od wymogów rekrutacyjnych ustalonych na 2021 rok przez uczelnie.

Wydarzenie organizowane jest przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” we współpracy z MEN, MNiSW, kuratoriami oświaty, OKE i uczelniami. Odbywa się w dziesięciu miastach – największych polskich ośrodkach akademickich. Lubelska edycja zaplanowana została na 18 września. Pierwsza część każdego salonu będzie odbywać się w godz. 10:00-13:00 w czasie lekcji szkolnych, a druga w godz. 16:00-18:00, aby umożliwić także przekazanie informacji rodzicom maturzystów.

Słabsze wyniki matury 2020, wiązane z „przerwą covidową”, to dowód, że przygotowań maturalnych, zwłaszcza w odniesieniu do przedmiotów dodatkowych, nie wolno zostawiać na ostatnią chwilę. – Przedmioty dodatkowe należy wybierać zgodnie z wymaganiami rekrutacyjnymi uczelni, co ułatwi dostanie się na wymarzone studia – podkreśla Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy. – Dzięki wirtualnej wizycie na Salonie Maturzystów, z pewnością będzie to łatwiejsze.

– Przygotowania do matury należałoby rozpocząć przynajmniej dwa lata przed egzaminem, a w ostatnim roku nauki z pewnością od września – mówi dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. – Skumulowanie powtórek w ostatnich tygodniach, a niektórzy zdający mobilizują się tak naprawdę dopiero po studniówce, sprawia, że powtarzany materiał nie ma szansy zinternalizować się, czyli mówiąc najprościej: „uleżeć się”, a dopiero wtedy można przejść do kolejnych, powiązanych zagadnień. Uczenie się w ostatniej chwili jest już typowo pamięciowe i niedokładne, bo towarzyszy mu coraz silniejszy stres. A w tym roku szkolnym grożą nam, niestety, dodatkowe nerwy związane z pandemią.

Salon Maturzystów Perspektywy 2020 składa się z dwóch modułów: maturalnego i rekrutacyjnego. Uczniowie i nauczyciele będą się mogli dowiedzieć wszystkiego o egzaminie maturalnym 2021: jego zasadach, procedurach i ważnych datach. Eksperci OKE i fachowi doradcy podpowiedzą, jak przygotować się do egzaminu, na co zwrócić uwagę i co zrobić, aby uniknąć typowych błędów. Natomiast uczelnie przedstawią swoją ofertę kształcenia, wymagania rekrutacyjne i nowe kierunki studiów. M.G.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here