Praktyka i teoria na słabym poziomie

Dwudzieste ósme miejsce w kraju, pod względem zdawalności egzaminów teoretycznych i praktycznych na kategorię „B”, zajął Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Chełmie za 2017 rok. Z analizy wynika jeszcze, że w chełmskim ośrodku przeprowadzono najmniej egzaminów spośród wszystkich WORD-ów w Polsce.

Raport zdawalności egzaminów państwowych za rok 2017 przygotował miesięcznik „Szkoła Jazdy”. Ranking stworzono na podstawie danych udostępnionych przez wszystkie 49 wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego. Zestawienia dotyczą najpopularniejszej kategorii „B”. Brano pod uwagę wszystkie podejścia do egzaminów.
Średnia zdawalność w całym kraju w 2017 roku, jeśli chodzi o egzaminy praktyczne, przekroczyła nieco ponad 35 proc. To o blisko procent więcej, niż przed rokiem. W przypadku egzaminów teoretycznych wyniosła 52 proc. W porównaniu do poprzedniego roku wzrosła o około 0,5 proc.
Najwyższą zdawalnością w Polsce, zarówno jeśli chodzi o egzaminy teoretyczne, jak i praktyczne na kategorię „B”, może pochwalić się WORD w Ostrołęce. Wynosi ona odpowiednio 59,68 proc. i 54,19 proc. Na tle ostrołęckiego WORD, chełmski Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego wypada przeciętnie. Zarówno w rankingu zdawalności egzaminów teoretycznych, jak i praktycznych zajął dalekie 28. miejsce. Jedynym pocieszeniem jest fakt, że w obu przypadkach zanotował wzrost o blisko 0,1 proc. w egzaminach teoretycznych i o 1 proc. w praktycznych. Średnia WORD-u w Chełmie to odpowiednio 52,07 proc. i 33,65 proc.
Na tle chełmskiego ośrodka pozostałe WORD-y z województwa lubelskiego wypadły dużo lepiej. Lubelski WORD zajął czwarte miejsce pod względem zdawalności egzaminów teoretycznych ze średnią 56,89 proc. oraz trzynaste w egzaminach praktycznych z wynikiem 37,82 proc. Zamojski WORD był czternasty w zdawalności egzaminów teoretycznych – 54,64 proc. i tuż nad chełmskim ośrodkiem – dwudziesty siódmy w egzaminach praktycznych – 33,69 proc. WORD w Białej Podlaskiej zajął dwudzieste trzecie miejsce w rankingu zdawalności egzaminów teoretycznych – 52,48 proc. i dobrą szesnastą lokatę w egzaminach praktycznych – 37,04 proc. Najgorzej w rankingach wypadły: Leszno – 43,18 proc., Radom – 46,7 proc. i Nowy Sącz – 47,68 w zdawalności teorii oraz Koszalin – 23,16 proc., Piła – 27,5 proc. i Szczecin – 27,9 proc. w zdawalności egzaminów praktycznych.
W podziale na województwa, lubelskie w 2017 roku, na tle innych, wypadło dość dobrze. Zajęło wysokie czwarte miejsce w zdawalności egzaminów teoretycznych – 54,02 proc. oraz piątą pozycję w praktycznych – 35,55 proc. Zwyciężyły województwa śląskie i podkarpackie w egzaminach teoretycznych – ze średnią po 54,91 proc. oraz podlaskie w praktycznych – 42,31 proc.
Jeśli chodzi o liczbę przeprowadzonych egzaminów praktycznych na kategorię „B” chełmski WORD wypadł niezwykle blado. Wynik 9 741 egzaminów w całym 2017 rok dał mu… ostatnią pozycję w rankingu. Przedostatni w rankingu Przemyśl przeprowadził o prawie 900 egzaminów więcej. Dla porównania WORD Zamość w 2017 roku zanotował 14 246 egzaminów, Biała Podlaska – 14 114, a Lublin – 31 714. Najwięcej, co zrozumiałe, egzaminów praktycznych przeprowadził katowicki WORD – 100 555 oraz warszawski WORD – 66 185.
Rok wcześniej ośrodek z Chełma też znalazł się na samym końcu, tyle że liczba egzaminów była o blisko 1 800 większa. Faktem jest, że w minionym roku egzaminatorzy w całym kraju mieli mniej pracy aniżeli w 2016 roku. Łącznie we wszystkich WORD-ach przeprowadzono około 1,3 mln egzaminów, czyli o 160 tysięcy mniej, niż rok wcześniej.
– Ostatnie miejsce chełmskiego WORD pod względem liczby przeprowadzonych egzaminów praktycznych nas nie dziwi – mówi Sławomir Niepogoda, dyrektor ośrodka. – Dla porównania w każdym z WORD-ów w województwie lubelskim powstały tzw. nowe punkty egzaminowania, tylko nie w Chełmie. Lublin ma Puławy, do których zjeżdżają kursanci ze Zwolenia, Kozienic, czy nawet Radomia. Zamość otworzył punkt zdawania egzaminów w Biłgoraju i tam jeżdżą osoby z północnej części województwa podkarpackiego. Biała Podlaska ma z kolei placówkę w Łukowie, która przyciąga zdających z Parczewa, Lubartowa, Radzynia, a nawet oddalonych od 30 km Siedlec. Jeśli chodzi o poziom zdawalności egzaminów, chełmski WORD robi co może, by jakość kształcenia była na odpowiednim poziomie. Organizujemy cykliczne narady i szkolenia z instruktorami nauki jazdy i widzimy progres, ale do pełnego zadowolenia droga jeszcze daleka – tłumaczy się S. Niepogoda. (s)