Prędkość, parkingowe kolizje i pijani

Choć wyglądało groźnie, kierowca wyszedł z rozbitego samochodu praktycznie bez szwanku. Dzięki temu statystyki tegorocznej akcji „Znicz” na drogach powiatu chełmskiego wyglądają optymistycznie – żadnego wypadku. Było za to kilku pijanych i jeden pirat drogowy.

(3 listopada) W niedzielny poranek, po godz. 8, do Sawina pędziło na sygnale kilka wozów strażackich oraz radiowóz policjantów z miejscowego komisariatu. Powód? Jak wynika ze wstępnych ustaleń mundurowych, kierujący audi na łuku jezdni stracił panowanie nad pojazdem, w efekcie czego zjechał do przydrożnego rowu i dachował. Samochód zatrzymał się na drzewie, ale kierowca miał szczęście – wyszedł z rozbitego auta bez większych obrażeń. Skończyło się na kolizji.

Ogółem w trakcie tegorocznej akcji „Znicz” (od 31 października do 3 listopada) Komenda Miejska Policji w Chełmie odnotowała 13 kolizji, do których doszło na terenie Chełma i całego powiatu chełmskiego. Obyło się bez wypadków.

– W tym roku, jak i w latach poprzednich, w tych dniach służbę na drogach pełniło więcej patroli. Naszym nadzorem objęte zostały w szczególności okolice cmentarzy. Funkcjonariusze czuwali nad bezpieczeństwem osób, które podróżowały na groby bliskich – mówi podkom. Ewa Czyż, rzecznik prasowa Komendy Miejskiej Policji w Chełmie.

Policjanci sprawdzali m.in. prędkość kierujących, ich trzeźwość oraz stan techniczny ich pojazdów. I tak podczas kontroli drogowych ujawnili i zatrzymali 4 nietrzeźwych rowerzystów. Sześciu kierowcom zatrzymali też prawo jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym. Niechlubnym rekordzistą okazał się 19-latek z gminy Chełm, kierowca BMW, który jechał al. 3 Maja w Chełmie z prędkością ponad 140 km/h. – Zatrzymani do kontroli kierowcy za popełnione wykroczenia zostali też ukarani mandatami i punktami karnymi – dodaje podkom. Czyż i przypomina, że to właśnie nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. – Apelujemy o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

W całym województwie od 31.10 do 3.11 doszło łącznie do 14 wypadków drogowych, w których zginęła 1 osoba, a15 zostało rannych (do 3 wypadków doszło przez pijanych kierowców). Policja odnotowała w sumie 200 kolizji, a mundurowi zatrzymali ponad 70 nietrzeźwych kierujących. (pc, fot. OSP Czułczyce)