Prezydent obiecał cyklistom…

Jedną z obietnic prezydenta jest dopuszczenie ruchu rowerów na Starym Mieście

Budowa nowych dróg, dopuszczenie ruchu rowerów na Starym Mieście czy ułatwienia w centrum – prezydent Krzysztof Żuk podpisał deklarację rowerową na najbliższe pięć lat. – Będziemy monitorować, czy ratusz wywiązuje się z realizacji obietnic – zapewniają cykliści.


Prezydent obiecuje, że co roku w mieście powstanie 12 kilometrów „wydzielonych dróg rowerowych”, czyli budowanych niezależnie od pozostałych inwestycji. „Obecnie drogi rowerowe powstają głównie przy okazji przebudowy dróg dla samochodów. W efekcie najważniejsze trasy łączące przedmieścia z centrum nie są budowane” – czytamy w deklaracji.

W 2019 roku ma ruszyć m.in. budowa drogi łączącej ul. Filaretów z al. Smorawińskiego, trasy wzdłuż ul. Głębokiej (na odcinku między Filaretów a Nadbystrzycką) czy trasy wzdłuż ul. Zana (na odcinku od Bohaterów Monte Cassino do al. Racławickich, po stronie południowej). W planach jest też dopuszczenie ruchu rowerowego na Starym Mieście. – W praktyce obowiązujący tam zakaz nie jest przestrzegany, a Straż Miejska nie wystawia nam mandatów. Trzeba zlikwidować fikcję – przekonują rowerzyści.

Krzysztof Żuk obiecał również udogodnienia dla cyklistów jeżdżących po centrum Lublina. Sprawa była już poruszana w trakcie kampanii wyborczej. – Z ankiety, którą wykonaliśmy we wrześniu tego roku, wynika, że zmian w tym zakresie oczekuje ponad 90 procent mieszkańców – wyjaśniają członkowie Porozumienia Rowerowego. Udogodnienia mają polegać przede wszystkim na tworzeniu ulic jednokierunkowych czy uspokajaniu ruchu samochodów.

Cykliści zamierzają jednak monitorować, czy K. Żuk wywiązuje się z realizacji obietnic. – Będziemy to robić na bieżąco, przez całą kadencję. Na razie chcemy się spotkać z prezydentem i porozmawiać – mówi Michał Wolny, członek Porozumienia. – W poprzednich latach brakowało szczegółowych obietnic, stąd nasza inicjatywa – dodaje.

Grzegorz Rekiel