Proboszczowie zdecydują

Kolęda, a właściwie wizyta duszpasterska w parafiach powiatu włodawskiego będzie decyzją tylko i wyłącznie poszczególnych proboszczów. Biskup siedlecki daje im wolną rękę w tej kwestii przestrzegając jedynie, by odwiedzin wiernych księża nie realizowali przed zakończeniem tzw. kwarantanny narodowej.

Ze względu na pandemię wiele diecezji, w tym lubelska, podjęło decyzję o nieorganizowaniu w tym roku tradycyjnej wizyty duszpasterskiej, by chronić wiernych przez koronawirusem. Biskup siedlecki, ks. Kazimierz Gurda na taki krok się nie zdecydował. W zarządzeniu wydanym jeszcze przed świetami Bożego Narodzenia decyzję o kolędzie lub jej brak scedował na poszczególnych proboszczów.

Zalecił jedynie, by nie odwiedzali oni parafian przed 17 stycznia, a więc w czasie tzw. kwarantanny narodowej. – Najbardziej istotną zmianą dla wiernych będzie to, że podjęcie księdza z wizytą duszpasterską będzie wyłącznie ich decyzją i nawet odmowa nie będzie niosła ze sobą żadnych konsekwencji – mówi ks. Jacek Wł. Świątek, dyrektor biura prasowego biskupa siedleckiego.

– Nie ma też żadnych specjalnych wytycznych co do sposobu, w jaki odbywać się będą te wizyty. Zarówno księży jak i wiernych obowiązują zasady rozsądku i roztropności wprowadzone przez władze państwowe, a więc dystans, dezynfekcja i maseczki – dodaje Świątek. (bm)