Przedsiębiorcy siłą powiatu

(9 grudnia) – Made in Powiat Włodawski – jestem głęboko przekonany, że właśnie ten znak graficzny to dobry pomysł na promocję tego, co produkujecie i wytwarzacie; tego, co przez wiele lat jest Waszym zajęciem, pasją i życiem – mówił Andrzej Romańczuk, starosta włodawski w Małej Synagodze Muzeum podczas otwarcia II Włodawskiego Spotkania Biznesowego, którego organizatorem było Starostwo Powiatowe we Włodawie. Gościem specjalnym był eurodeputowany Krzysztof Hetman.
Celem spotkania była wymiana doświadczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej przez włodawskich przedsiębiorców oraz określenie najważniejszych problemów lokalnego biznesu w powiecie. Była to również doskonała okazja do zapoznania się z nowymi możliwościami sięgania po środki unijne przeznaczone dla przedsiębiorców.
– Naprawdę przed nami są ogromne pieniądze do wzięcia – mówił K. Hetman. – I to z bardzo wielu programów. Jeżdżę do Brukseli co tydzień, dlatego też bardzo mnie cieszy fakt, że powiat włodawski nie tylko będzie mógł również skorzystać z tych pieniędzy, ale także będę mógł zawieźć tam produkty made in powiat włodawski.
made-in-powiat-wlodawski-1Z kolei starosta mówił o wadze wszystkich podmiotów działających w powiecie, tak lokalnych przedsiębiorców, jak i samorządów. – To właśnie Wasza przedsiębiorczość, Wasza pomysłowość, determinacja prowadzi do tego, że Wasze wyroby i produkty trafiają do konsumentów polskich, europejskich, ale też i światowych. To właśnie produkty spożywcze tu we Włodawie wytwarzane znajdują konsumentów poza granicami powiatu; to jakość dostarczanych usług szeroko rozumianych znajduje uznanie i staje się pożądana poza granicami naszego powiatu; to Wasze przedsięwzięcia realizowane właśnie tu w powiecie włodawskim służą naukowcom z najlepszych polskich uczelni – mówił A. Romańczuk.
Wśród kilku prezentacji o nowym programowaniu unijnym na lata 2014-20 jako szansie dla biznesu mówiła Joanna Pastuszuk z Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie. Z kolei o mechanizmach współpracy w zakresie wspierania inwestorów i eksporterów przez Samorząd Województwa Lubelskiego – inicjatywa Biznes Lubelskie mówił Artur Habza, dyrektor Departamentu Gospodarki i Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. O Izbach Gospodarczych mówił natomiast Wiesław Michałowski, prezes Kraśnickiej Izby Gospodarczej, zaś o edukacji dla lokalnego biznesu – Anna Jańczak i Mariusz Dyduch z ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie. Na koniec o internetowym oknie na świat czyli Wirtualnych Powiatach jako przyszłości Lubelszczyzny mówiła Małgorzata Kolary-Woźniak, prezes zarządu spółki Wirtualne Powiaty.

II Włodawskie Spotkanie Biznesowe było także doskonałą okazją do wręczenia nagród gospodarczych i odznaczeń. W imieniu zarządu województwa odznaczenia Zasłużony dla Lubelszczyzny otrzymali: Janusz Sławiński, Ryszard Drob, Wiesław Blicharski, Krzysztof Łojewski i Krzysztof Wójcik. „Swoje” nagrody wręczył również gospodarz – starosta włodawski. Otrzymali je: Agnieszka Rogalska, Krzysztof Szydłowski, Józef Kedzierawski i Daria Wysocka-Zajul. Specjalną nagrodę – statuetkę za „wyjątkowość” – otrzymała z rąk K. Hetmana Bożena Hamziuk. Nagrody wręczane wspólnie przez eurodeputowanego, starostę oraz radnego sejmiku Adama Rychliczka były pięknym akcentem spotkani.
– Cieszy mnie, że tego typu ważne spotkanie miało miejsce – mówił po spotkaniu przedsiębiorca Ryszard Drob. – Szczególne podziękowania należą się jego organizatorowi – staroście włodawskiemu. Liczę jednak, że będą one kontynuowane cyklicznie i częściej, bo problemów – jako przedsiębiorcy – mamy naprawdę bardzo wiele. I o tym trzeba mówić. O szansach na rozwój, jakie daje unijna „kasa” również. (pk)