Przedsiębiorcy w składkowej mgle

Choć nowe przepisy obowiązują od 1 stycznia, to przedsiębiorcy poza tym, że zapłacą większe składki zdrowotne, wciąż nie wiedzą dokładnie o ile i jak będą one naliczane. ZUS uspokaja, że udostępni firmom specjalny kalkulator. Tyle, że dopiero pod koniec tego miesiąca.


Wchodzący w życie 1 stycznia 2022 roku tzw. Polski Ład wprowadza wiele zmian podatkowych. Dla przedsiębiorców kluczową jest jednak zmiana zasad naliczania składki zdrowotnej. Sama wysokość procentowa składki zdrowotnej nie zmieni się i nadal będzie wynosiła 9%, to w zależności od wyboru formy opodatkowania działalności gospodarczej przedsiębiorca zapłaci składkę w różnej wysokości. Na pewno wyższej, bo zlikwidowana będzie możliwość odliczania składki zdrowotnej od podatku. Zmiany będą obowiązywać przy ustalaniu składki zdrowotnej należnej za okres od stycznia 2022 roku, czyli płatnej do 5, 10 lub 15 lutego. Przedsiębiorcy, co zrozumiałe, chcieliby już wiedzieć jak dokładnie naliczane będą składki i ile zapłacą. Niektórzy zastanawiają się, czy dla ograniczenia kosztów spowodowanych Polskim Ładem nie zmienić formy działalności, czy opodatkowania. Tego póki co nie mogą im podpowiedzieć ani doradcy finansowi, ani księgowi. ZUS zapowiada, że chce wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom…

ZUS udostępni kalkulator

– Zdajemy sobie sprawę, że zwłaszcza w początkowym okresie obowiązywania nowych zasad może być kilka wątpliwości. Dlatego ZUS wychodzi ze sprawdzoną inicjatywą i udostępni kalkulator – zapowiada prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska. Narzędzie ułatwi obliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za styczeń i kolejne miesiące według nowych zasad. – Po wprowadzeniu niezbędnych danych, takich jak np. okres rozliczeniowy, forma opodatkowania, kwota dochodu lub przychodu, kalkulator pomoże ustalić podstawę wymiaru i obliczyć kwotę składki należnej za dany miesiąc – dodaje szefowa ZUS. Kalkulator pojawi się pod koniec stycznia na stronie internetowej www.zus.pl. Będzie też działał w dokumentach rozliczeniowych w programach Płatnik i ePłatnik.

Tyle, że decyzję o zmianie formy opodatkowania trzeba zgłosić do urzędu skarbowego najpóźniej do 20 stycznia.

Opr. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here