PWSZ w Chełmie przygotowana na drugą falę pandemii

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie, w ramach pomocy służbom medycznym borykającym się z brakiem wyposażenia, zainicjowała akcję produkcji przyłbic. Uczelnia nie poszła jednak tropem drukarek 3D, gdzie czas wydruku kilku przyłbic trwa nawet 5 godzin.

W Centrum Studiów Inżynierskich PWSZ w Chełmie wyprodukowano specjalną formę, niezbędną do produkcji przyłbic na wtryskarkach do tworzyw sztucznych.

Rektor prof. Arkadiusz Tofil do realizacji projektu zaprosił Politechnikę Lubelską, która wykonała próby produkcyjne. Wykorzystanie możliwości przemysłowych maszyn znajdujących się w chełmskiej PWSZ oraz Politechnice Lubelskiej umożliwiło produkcję nawet do kilku przyłbic w ciągu minuty.

Rektor Tofil poprosił również o pomoc Marka Moskala – prezesa PPMB S.A. Niemce, który nieodpłatnie przekazał folię do przyłbic, oraz prezesów firmy Dziedzik POSM Solution z Chełma – Damiana i Marka Dziedzickich o realizację procesu wykrawania folii.

Całkowity montaż przyłbic odbywa się w Centrum Studiów Inżynierskich PWSZ w Chełmie. Chełmska PWSZ wraz z Politechniką Lubelską, przygotowując się na przewidywaną drugą falę zakażeń COVID-19, gotowe są wspierać służby medyczne Lubelszczyzny zapewniając dostęp do przyłbic. Jednocześnie, jeśli będzie taka potrzeba, są gotowe do wspierania innych jednostek. –