Ratunek w lodówce

Historia choroby, zażywane leki, czy kontakt do najbliższych – takie dane powinny się znaleźć w „słoiku życia”. Wszystko po to, by lekarz, bez względu na okoliczności, mógł mieć dostęp do informacji, które mogą uratować życie. Do coraz bardziej popularnego w Polsce programu przystąpiła właśnie gmina Hanna.

„Słoik życia” to nazwa akcji prowadzonej przez gminę Hanna, mającej na celu usprawnienie udzielania pomocy w sytuacjach zagrożenia życia. Jest to zwykły szklany słoik opatrzony specjalną naklejką, zawierający w jednym miejscu ważne informacje, m.in. dane osobowe, informacje o chorobach, zażywanych lekach. Umieszcza się go w lodówce. Słoik i drzwi lodówki oznakowane są taką samą naklejką.

Informacje zawarte w karcie zostaną wykorzystane przez służby ratunkowe w celu przeprowadzenia sprawnej akcji ratunkowej. Słoik jest szczególnie ważny dla ludzi, którzy nie mogą liczyć na pomoc innych osób, czyli samotnych, których na terenach wiejskich nie brakuje. Spełni on swoją funkcję, jeśli będzie zawierać aktualne informacje na temat stanu zdrowia. Udział w akcji może wziąć każdy mieszkaniec gminy Hanna. By to zrobić, w pierwszej kolejności musi pobrać kartę informacyjną wraz z naklejkami z urzędu gminy lub od sołtysa, radnego, pracownika ośrodka pomocy społecznej.

Wypełnioną kartę należy włożyć do słoika. Obok mogą się znaleźć inne informacje, np. karta informacyjna ze szpitala. Taki słoik należy oznaczyć naklejką i umieścić go w lodówce, na której również umieszczamy stosowną naklejkę. Bardzo ważną rzeczą jest aktualizowanie umieszczonych w słoiku informacji przynajmniej raz w roku i częściej, jeśli np. chorujemy. – To bardzo dobra i potrzebna akcja, w której chętnie uczestniczymy – mówi Grażyna Kowalik, wójt Hanny. – Na naszym terenie nie brakuje osób starszych i samotnie mieszkających, które najczęściej w ogóle nie są przygotowane na nagłą utratę zdrowia.

Takie zebrane w jednym miejscu informacje na temat nie tylko przebytych chorób i zażywanych leków, ale też zawierające kontakt do najbliższych, będą wielkim ułatwieniem dla ratowników medycznych czy lekarzy. Dlatego apeluję do rodzin takich osób, by skorzystały ze „słoika życia” i zaopatrzyły w nie rodziców czy dziadków. Nie wymaga to wiele czasu, a być może uratuje komuś życie – dodaje wójt. (bm)