Ratusz odpowiada: Nie można

Lubelski Ratusz nie zgodzi się na referendum dotyczącego budowy dwóch spalarni śmieci na pograniczu lubelskiego Felina i Zadębia. Urzędnicy tłumaczą zabiegającym o głosowanie w tej sprawie mieszkańcom, że inwestorzy, którzy chcieliby postawić elektrociepłownie przy ul. Metalurgicznej (Kom-Eko) i ul. Tyszowieckiej 12 (Centrum Nowoczesnych Technologii S.A.) wystąpili o decyzje administracyjne, a te nie mogą być przedmiotem referendum.

Przed tygodniem, tuż po zaprezentowaniu szczegółów swojej inwestycji przez Centrum Nowoczesnych Technologii S.A., giełdową spółkę związaną z pochodzącym z Lublina miliarderem, Zbigniewem Jakubasem, która zamierza wybudować kolejną, po Kom-Eko, drugą w mieście spalarnię śmieci, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Hajdów-Zadębia Jacek Skiba zapowiedział, że Rada i Zarząd Dzielnicy, w których zasiada, będą dążyć do zorganizowania w tej  sprawie ogólnomiejskiego referendum.

– To mieszkańcy powinni zdecydować, czy w Lublinie powinny powstać spalarnie śmieci – mówił J. Skiba.

Zdaniem lubelskiego Ratuszu zorganizowanie referendum, o które może wystąpić Rada Miasta lub sami mieszkańcy (pod wnioskiem o jego zwołanie musi podpisać się  10 %  lublinian) w tej sprawie nie będzie możliwe.

– Przedmiotem referendum nie mogą być indywidualne sprawy administracyjne rozstrzygane przez prezydenta w formie decyzji administracyjnej podejmowanej według procedury określonej w kodeksie postępowania administracyjnego, nawet gdyby sprawa dotyczyła danej wspólnoty samorządowej – informuje biuro prasowego Ratusza. W tym przypadku prezydent ma do wydania dwie decyzje administracyjne: jedną na wniosek Kom-Eko, drugą na wniosek spółki CNT.

– Wszystko się zgadza, tylko my nie chcemy postawić pytania: Czy CNT może wybudować spalarnię przy Tyszowieckiej 12 czy Kom-Eko przy Metalurgicznej? To tak, jakby zapytać: Czy Jacek Skiba, czy inny mieszkaniec może postawić sobie dom, czy firmę przy tej czy innej ulicy? Tego robić nie wolno. My chcemy, by mieszkańcy odpowiedzieli na pytanie: Czy zgadzasz się, by na terenie miasta Lublin, w nowo powstających lub istniejących już elektrociepłowniach mogą być wykorzystywane jako paliwo śmieci komunalne?  – mówi przewodniczący Zarządu Dzielnicy Hajdów-Zadębia, Jacek Skiba i dodaje, że w poprzedni piątek (10 czerwca) na organizację referendum w sprawie budowy spalarni odpadów zdecydowali się radni z Nowego Sącza.

– W tym mieście pan Jakubas też chce wybudować spalarnię,  taką samą jak w Lublinie. Referendum odbędzie się 24 lipca, a mieszkańcy odpowiedzą na dwa pytania dotyczące budowy lub rozbudowy składowiska śmieci na terenie miasta oraz czy w Nowym Sączu powinna powstać instalacja termicznego przetwarzania odpadów komunalnych? To jak to jest, tam referendum może się odbyć, a w Lublinie nie? – pyta J. Skiba.

Rada Dzielnicy Hajdów-Zadębie nad  wnioskiem o referendum pochyli się na najbliższym zebraniu. Póki co, społecznicy z Hajdowa i Zadębia, podobnie jak z trzech innych dzielnic: Bronowic, Felina i Tatary zostali zaproszeni przez Centrum Nowoczesnych Technologii S.A na spotkanie, które w środę o godz. 16:30 odbędzie się w Hotelu Mercure Lublin Centrum. Inwestor przedstawi szczegóły swojego projektu i zapewne tak, jak podczas konferencji prasowej, przed tygodniem w piątek, mówić będzie o nowoczesnej, przyjaznej eko elektrociepłowni, unikając jak ognia słowa spalarnia śmieci. BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here