Rejestracja firmy bez adresu

Pracujesz zdalnie? Nie chcesz lub nie możesz zarejestrować firmy we własnym, lub wynajętym mieszkaniu? W artykule wyjaśnimy, jakich informacji adresowych wymagają organy rejestracyjne i czy można założyć… firmę bez adresu.

Jeśli pracujesz zdalnie, wskazanie siedziby (miejsca prowadzenia działalności) może być dla Ciebie nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza jeśli wykonujesz obowiązki w różnych miastach, a nierzadko także krajach.

Wymagania organów rejestracyjnych

Jeśli zakładasz jednoosobową działalność gospodarczą, we wniosku CEIDG nie musisz wskazywać adresu miejsca wykonywania działalności. Konieczne będzie jednak wskazanie adresu do doręczeń oraz adresu zamieszkania. To właśnie adres zamieszkania stanie się podstawą ustalenia właściwego urzędu skarbowego. W przypadku spółki z o.o. sytuacja jest już trochę bardziej skomplikowana. Zgodnie z Art. 157 § 1 KSH umowa spółki powinna bowiem zawierać informacje na temat siedziby. Spółka musi mieć więc swoją „bazę”. Adres do korespondencji w tym przypadku to zdecydowanie zbyt mało.

Niezbędna zgoda właściciela

Jeśli wykonujesz działalność w cudzym lokalu, musisz posiadać zgodę właściciela na prowadzenie działalności. Dokumentem potwierdzającym posiadanie tytułu prawnego może być np. pisemna umowa dzierżawy, najmu lub użyczenia. Jeśli urząd dowie się o tym, że nie posiadasz takiej zgody, może wykreślić Twoją firmę z rejestru. To jednak nie wszystko. Jeśli fiskus odkryje kruczek, będzie mógł także zakwestionować wszystkie wydatki, jakie poniosłeś w związku z lokalem, który wykorzystujesz bezprawnie. A taki scenariusz będzie miał z pewnością długofalowe, niekorzystne skutki. Finansowe i wizerunkowe.

Kłopotliwa rejestracja do VAT

Sporą niedogodnością dla osób, które nie mogą zarejestrować firmy we własnym lub wynajmowanym mieszkaniu może być także rejestracja do podatku VAT. Dlaczego? Choć przedsiębiorcy, którzy chcą zarejestrować firmę do VAT-u, nie mają obowiązku dostarczania fiskusowi dokumentów potwierdzających tytuł prawny do lokalu, urzędnicy często o nie proszą. Ich obowiązkiem jest bowiem wykonanie tzw. czynności sprawdzających, które potwierdzą zgodność informacji zawartych w formularzu rejestracyjnym ze stanem faktycznym. W ramach czynności sprawdzających fiskus może więc zweryfikować, czy dane adresowe podmiotu są zgodne z prawdą, a firma rzeczywiście istnieje. Właśnie dlatego często pukają do drzwi przedsiębiorców lub proszą o dostarczenie potrzebnych zaświadczeń. Dopiero po dopełnieniu wszystkich formalności, rejestracja do VAT-u jest możliwa.

Co możesz zrobić?

Najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli spełnić wymagania urzędów, będzie wynajęcie wirtualnego biura. Wynajmując wirtualne biuro w Gold Place, otrzymasz adres rejestrowy, pod którym zarejestrujesz firmę — działalność gospodarczą lub spółkę. Będziesz miał również dostęp do dodatkowych usług: dedykowanej linii telefonicznej, obsługi recepcyjnej czy możliwości wynajęcia doskonale wyposażonej sali konferencyjnej. Podpisując umowę najmu, zyskasz prawo do lokalu, honorowane przez fiskusa. Ochronisz także portfel — podstawowy pakiet możesz mieć nawet za 120 zł miesięcznie. Gold Place to centrum obsługi firm i w razie potrzeby oferuje również komfortowe miejsce pracy do coworkingu oraz biura serwisowane. Sprawdź ofertę na https://goldplace.eu/miejsce-pracy.html

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here