Respiratory z Niemiec już we włodawskim szpitalu

(26 stycznia) 5 ultranowoczesnych respiratorów z pełnym serwisem gwarancyjnym, 75 pulsoksymetrów oraz 1500 litrów płynów dezynfekcyjnych – taką pomoc otrzymał włodawski szpital od władz Saksonii. To odzew na głośny list starosty włodawskiego do ambasadora Niemiec w Polsce sprzed dwóch miesięcy. Niemcy udzielili pomocy pomimo swojego lockdownu.

Przed ponad dwoma miesiącami prezydent Niemiec złożył Polsce propozycję pomocy w walce z koronawirusem. Niestety, władze polskie odrzuciły tę ofertę. Ta odmowa zmartwiła starostę włodawskiego Andrzeja Romańczuka, bowiem powiatowy szpital boryka się z wieloma brakami. Dlatego też postanowił napisać bezpośrednio do ambasadora Niemiec w Polsce – dra Arndt Freytag von Loringhoven.

Przekonywał w nim, że sytuacja jest zupełnie inna niż przedstawiają to władze, obrazując to przykładem własnego powiatu.

Ambasador Niemiec błyskawicznie odpowiedział na ten list i przekazał prośbę powiatu włodawskiego do Berlina. Nie minęło kilka dni, gdy do włodawskiego starostwa odezwali się urzędnicy z Saksonii. Ten kraj związkowy zaoferował bezpłatną pomoc w postaci respiratorów, pulsoksymetrów i płynów dezynfekcyjnych. Co ważne – obiecał to przywieźć pod wskazany adres na swój koszt. Jednak ze względów technicznych oraz lock down także w Niemczech transport dotarł do Włodawy dopiero rano we wtorek, 26 stycznia.

– To jest dla nas bardzo dobra wiadomość – mówi starosta A. Romańczuk. – Choć sytuacja epidemiologiczna w powiecie włodawskim jest nieco mniej dramatyczna, to jednak każda pomoc jest na wagę złota. Mój list, krytykowany przez niektórych, jak widać przyniósł spodziewany efekt. Jest mi niezmiernie miło, że ambasador Niemiec pochylił się nad naszą prośbą i błyskawicznie zainteresował Berlin, a stamtąd land Saksonii. (pk)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here