Rowerowe przedszkole i Coolturalna Biblioteka liczą na głosy

Stowarzyszenie Świdnik Miasto Dla Rowerów chce uczyć dzieci ze świdnickich przedszkoli bezpiecznej jazdy na rowerze, a Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna chciałaby umożliwić świdniczanom kolejne spotkania z literaturą, muzyką, filmami i twórcami. Czy to się uda zależy od samych świdniczan…


„Rowerowe przedszkole” i „Coolturalna Biblioteka na bis” to jedne z 31 projektów, które walczą o głosy w trwającym jeszcze przez tydzień (do 4 października) głosowaniu nad zadaniami, które w przyszłym roku zostaną zrealizowane w ramach Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego. Autorem „Rowerowego przedszkola” jest zrzeszające cyklistów Stowarzyszenie Świdnik Miasto Dla Rowerów, na czele z Małgorzatą Pastusiak.

Projekt ma na celu wzrost wiedzy, umiejętności oraz zainteresowania dzieci, a pośrednio także ich rodziców, możliwościami aktywnego i bezpiecznego docierania do przedszkoli na rowerach lub pieszo. Podczas zajęć dzieci poznają różne sposoby jazdy rowerem, zasady bezpieczeństwa czy organizowania wycieczek z rodzicami.

Jeśli projekt zyska poparcie świdniczan, zostanie zrealizowany pomiędzy majem a wrześniem przyszłego roku. Weźmie w nim udział ok. 600 dzieci ze świdnickich przedszkoli, a także nauczyciele, wychowawcy, a pośrednio również rodzice. – Planowane są zajęcia rowerowe dla dzieci, w ramach których będą miały okazję poznania roweru towarowego (cargo), przejechania się w przyczepce rowerowej, będą gry i zabawy, a wszystko po to, by mówić o zasadach bezpieczeństwa i zagrożeniach w ruchu drogowym. Skupimy się także na aspektach ekologicznych i wpływie roweru na środowisko – mówią przedstawiciele  stowarzyszenia.

W ramach projektu przeprowadzona zostanie także analiza mobilności trzech przedszkoli, która ma na celu określenie obecnej sytuacji związanej z codziennymi podróżami dzieci i rodziców do przedszkoli, a także poznanie potencjału na zmiany obecnej sytuacji i zwiększenie udziału aktywnych środków transportu. – Jesteśmy przekonani, że projekt wpłynie pozytywnie zarówno na bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego, ale także na postrzeganie roweru i innych sposobów przemieszczania się zarówno w drodze do  przedszkola jak i poza nim, podczas spędzania wolnego czasu.

Powszechność korzystania z samochodów powoduje nadmierne oraz często niepotrzebne dowożenie dzieci do przedszkoli, a brak aktywności fizycznej wpływa na zdrowie dzieci (m.in. problem otyłości). Efektem długofalowym zajęć będzie wzrost liczby dojazdów na rowerze przez dzieci do przedszkola, a następnie do szkoły, w ramach poprawy mobilności mieszkańców, ograniczenia kongestii i negatywnego wpływu ruchu samochodowego – mówią cykliści z ŚMDR. Koszt programu to 32 tys. zł.

Niech znów będzie coolturalnie

Projekt przygotowany przez pracowników świdnickiej książnicy „Coolturalna Biblioteka na bis” to cykl spotkań literackich, muzycznych i filmowych. Projekt jest kontynuacją wydarzeń kulturalnych, które również w ramach Budżetu Obywatelskiego udało się zorganizować w tym roku, i które cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców.

– Wydarzenia w ramach „Coolturalnej Biblioteki na bis” zostały zaplanowane w taki sposób, aby każdy mieszkaniec mógł znaleźć coś dla siebie – rodzice z dziećmi, młodzież i dorośli. Bardzo prosimy o głosy – mówi Dorota Cioczek z Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku.

Warto poprzeć ten pomysł, bo w jego ramach zaplanowano mnóstwo ciekawych wydarzeń. Wśród nich np. spotkanie autorskie z Marcinem Kydryńskim, polskim dziennikarzem, kompozytorem, autorem tekstów, producentem, podróżnikiem, autorem książek i fotografem, Tomkiem Michniewiczem podróżnikiem, dziennikarzem, fotografem, autorem książek, Anną Desogus, ambasadorką życia „Zero Waste”, Waldemarem Cichoniem, autorem niezwykle popularnej serii książek dla dzieci o niesfornym kocie Cukierku, Grzegorzem Kasdepke – mistrzem literatury dziecięcej oraz Danielem de Latour – mistrzem ilustracji, nie tylko dziecięcej.

Zaplanowano również wydarzenia muzyczne z cyklu „Uno, duo, trio”. Ich gośćmi będą Adam Bałdych, jeden z najważniejszych skrzypków jazzowych na świecie, Maciej Tubis i Radosław Bolewski, wyjątkowi muzycy, którzy zagrają w swojej niepowtarzalnej interpretacji utwory Grzegorza Ciechowskiego oraz Apostolis Antimos, jeden z najwybitniejszych polskich instrumentalistów, znany ze współpracy z Niemenem i SBB, który wystąpi wraz z dwoma towarzyszącymi muzykami.

Wydarzenia te odbędą się m.in w Zaułku Poetów, który również powstał w ramach Budżetu Obywatelskiego. Zgłoszony przez bibliotekę dwa lata temu pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. W zaułku regularnie odbywają się kulturalne spotkania; chętnie korzystają z niego również przedszkola i szkoły, które organizowały tu np. uroczystości z okazji zakończenia roku szkolnego. Ktoś z mieszkańców zaproponował (także w ramach BO), aby odbywały się tu zajęcia z jogi. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here